Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Gigantyczny protest w Hongkongu

AS 7:13 11 czerwca 2019
flickr
Setki tysięcy osób wyszły w niedzielę na ulice Hongkongu, by zaprotestować przeciwko projektowi zmian w prawie byłej brytyjskiej posiadłości, które umożliwiają przekazywanie podejrzanych komunistycznym władzom w Pekinie. Przed gmachem parlamentu doszło do walk z policją.

Podczas marszu żądano dymisji szefowej hongkońskich władz Carrie Lam, którą oskarżano o uleganie naciskom Pekinu. Do starć z funkcjonariuszami doszło po tym, gdy kilkuset protestujących starało się dostać do budynku parlamentu. Policjanci użyli wobec nich gazu łzawiącego. Organizatorzy marszu ogłosili, że w manifestacji brało udział 1,3 mln osób, czyli co siódmy mieszkaniec tego Specjalnego Regionu Administracyjnego ChRL. Policja podała, że manifestantów było czterokrotnie mniej. Ostatni raz tak duży tłum protestujących zebrał się w Hongkongu w 2003 r., gdy pół miliona osób uczestniczyło w wielkim marszu przeciwko prawu dotyczącemu bezpieczeństwa narodowego.

Jednak demonstranci nie zgadzają się na kolejne ustępstwo na rzecz komunistycznych władz w Pekinie, gdyż nie mają zaufania do chińskiego kontynentalnego wymiaru sprawiedliwości. Sądy uznają tam bowiem za winnych 99,9 proc. oskarżonych

Autor: Aleksander Kłos

CZYTAJ WIĘCEJ W DZISIEJSZEJ "GAZECIE POLSKIEJ CODZIENNIE"

 

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze