Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Genewa: rozpoczęto dochodzenie ws. postępowania WHO wobec pandemii

ASy 19:46 3 września 2020
Prace panelu ekspertów finansowane są przez WHOPAP/EPA/JEAN-CHRISTOPHE BOTT
W czwartek w Genewie powołano zespół mający zbadać, jak WHO radziła sobie z pandemią koronawirusa. Właśnie to miasto jest siedzibą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tym samym rozpoczęło się dochodzenie, którego domagały się kraje należące do WHO - podała AP.

Niezależny zespół, na czele którego stanęły dwie przewodniczące - była prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf i była premier Nowej Zelandii Helen Clark, ma za zadanie przeanalizować postępowanie WHO po wybuchu pandemii, a zwłaszcza na jej pierwszym etapie.

Podczas briefingu dla mediów Sirleaf i Clark zapowiedziały, że panel ekspertów będzie miał pełen dostęp do wewnętrznej dokumentacji, materiałów i maili WHO.

Wśród 11 członków komisji są między innymi renomowany chiński lekarz dr Zhong Nanshan, który pierwszy publicznie potwierdził, że koronawirus przenosi się z człowieka na człowieka, Mark Dybul, który był szefem Globalnego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, Gruźlicą i Malarią, była prezes organizacji Lekarze Bez Granic Joanne Liu i David Miliband, były szef brytyjskiej dyplomacji, obecnie dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Komitetu Ratunkowego (IRC).

Pierwsze spotkanie panelu ekspertów odbędzie się 17 września, następne będą odbywały się co sześć tygodni aż do kwietnia. Szefowe komisji spodziewają się, że w listopadzie zespół będzie mógł zdać sprawę ze swych pierwszych ustaleń. Pełen raport końcowy ma zostać przygotowany w przyszłym roku, na razie jednak nie podano dokładnego terminu.

Większość krajów należących do WHO od maja domagała się przeprowadzenia dochodzenia w sprawie postępowania tej organizacji wobec koronawirusa i krytykowała ją za zbyt późne ogłoszenie pandemii. Pojawienie się nowego wirusa zdiagnozowano w Chinach w grudniu 2019 roku, a WHO dopiero 30 stycznia ogłosiła stan globalnego zagrożenia epidemicznego. W lipcu zapowiedziano utworzenie zespołu dochodzeniowego.

Prace panelu ekspertów finansowane są przez WHO.

 

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze