Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Generał Stanisław Maczek upamiętniony pomnikiem w Szkocji

PR 8:58 4 listopada 2018
wikimedia commons
W sercu Edynburga odsłonięto pomnik gen. Stanisława Maczka. Ławeczka, na której siedzi bohater operacji w Normandii czy wyzwalania Bredy stanęła na dziedzińcu ratusza, nieopodal słynnej Królewskiej Mili - głównej ulicy stolicy Szkocji, z którą w powojennych latach Stanisław Maczek był związany.

 

"To wyjątkowy pomnik" - stwierdził burmistrz Frank Ross. Edynburg stał się domem generała Stanisława Maczka po II wojnie światowej.

Burmistrz stolicy Szkocji zwraca uwagę na unikalny charakter upamiętnienia w tej części miasta. Podkreśla, że jest to jedyna statua stojąca na dziedzińcu ratusza. - Ta świadomość wystarczy, byśmy zdali sobie sprawę, jakim szacunkiem darzymy generała - mówi. 

Frank Ross dodaje, że pomnik to symbol relacji polsko-szkockich: głębokich i trwających dekady. Tłumaczy, że monument stanowi "fizyczną manifestację wielkiej przyjaźni między Szkocją i Polską. A w szczególności - Edynburgiem i jego polską społecznością". Korzenie tej relacji - jak mówił Frank Ross - sięgają głęboko, czasów II wojny światowej. Pomnik generała Stanisława Maczka jest, zdaniem burmistrza, także symbolem współczesnych stosunków. 

Generał Stanisław Maczek zmarł w Edynburgu w 1994 roku. Został pochowany w holenderskiej Bredzie, którą I Dywizja Pancerna wyzwoliła spod kontroli niemieckiej. 

 

 

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze