Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Gen. Roman Polko nie ma wątpliwości: "Fort Trump" to przyszłość

JJ 17:58 20 czerwca 2020
Amerykańscy żołnierze na ćwiczeniach DEFENDER-Europe 20Fot. Spc. Javan Johnson (https://www.eur.army.mil/)
W rozmowie z Polskim Radiem 24 gen. Roman Polko, były dowódca GROM odniósł się m.in. do decyzji USA o wycofaniu części wojsk z Niemiec, a także- zbliżającej się wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie.

Głowa państwa polskiego już 24 czerwca spotka się z amerykańskim przywódcą. Rozmowy prezydentów mają dotyczyć kwestii handlu, energetyki, a także bezpieczeństwa telekomunikacyjnego. Istnieje jednak również inny cel spotkania. Jak podaje Polskie Radio 24, byłoby to omówienie planu przeniesienia części żołnierzy amerykańskich z Niemiec do Polski. Powraca więc temat budowy „Fort Trump”.

– Mam nadzieję, że zrealizuje się w końcu idea nowoczesnej bazy np. w oparciu o poligon drawski, który jest świetnie skomunikowany i jest największym poligonem w Europie- powiedział na antenie Polskiego Radia 24 gen. Roman Polko.

Jak podkreślił, pozostanie wojsk amerykańskich w Europie leży w interesie Polski.

– Rozdrobnienie wojsk w różnych garnizonach i brak nowoczesnej infrastruktury przeszkadza w budowaniu zdolności obronnej. Ćwiczenia Defender 2020, ogromny przerzut wojsk amerykańskich, pokazały problemy logistyczne, które istnieją. Dało się również zauważyć życzliwą postawę Polaków w stosunku do żołnierzy USA. Wpłynęło to również na to, że Amerykanie chcą u nas być- zauważył były dowódca GROM.

– Również dlatego prezydent Andrzej Duda otrzymał zaproszenie od Donalda Trumpa do rozmów na ten temat- wskazał gość Polskiego Radia 24. W ocenie gen. Polko, amerykański przywódca nie chce wycofywać wojsk z Europy, szuka jedynie miejsca, gdzie żołnierze amerykańscy „będą bardziej życzliwie przyjmowani”.

Zdaniem generała, powinniśmy „zagospodarować” u siebie część żołnierzy USA, którzy zostaną wycofani z terenu Niemiec.

– Mam nadzieję, że zrealizuje się w końcu idea nowoczesnej bazy np. w oparciu o poligon drawski, który jest świetnie skomunikowany i jest największym poligonem w Europie. Około 5 tys. żołnierzy mogłoby tam stacjonować-podkreślił. Jak dodał rozmówca rozgłośni, zaproszenie prezydenta Andrzeja Dudy do Waszyngtonu jest „bezprecedensowe”, w związku z czym można się spodziewać, że „głównie na ten temat Donald Trump będzie chciał rozmawiać”.

– Budowa nowoczesnej bazy w oparciu o poligony, które umożliwiają szkolenie i posiadającej własne szpitale, szkoły i sklepy, by żołnierze mogli tam żyć ze swoimi rodzinami jest koniecznością. Nie możemy oczekiwać od żołnierzy USA, że będą stacjonować w Polsce latami w izolacji od swoich najbliższych. Po prostu trzeba to budować- przekonywał Roman Polko.

Źródło: Polskie Radio 24

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze