Fundacja ojca Rydzyka dostanie 26 mln odszkodowania. "Ugoda pozwoliła zaoszczędzić 13,5 mln zł"

Artykuł
FLICKR/ PIOTR DRABIK/ CC BY 2.0, Twitter

Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka otrzyma ponad 26 mln złotych odszkodowania wraz z odsetkami – zdecydował w poniedziałek warszawski Sąd Okręgowy, który zaakceptował tym samym ugodę pomiędzy fundacją a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Odszkodowanie zostanie wypłacone za cofnięcie dofinansowania dla projektu geotermii toruńskiej. Jak przekonuje w komunikacie Fundusz, w wyniku działań obecnego Zarządu NFOŚiGW udało się zaoszczędzić co najmniej 13,5 mln złotych ze środków publicznych.

Poniżej pełna treść komunikatu:

Jaki jest wymierny, finansowy efekt ugody sądowej w procesie o odszkodowanie z powództwa Fundacji Lux Veritatis przeciwko Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej? W wyniku działań obecnego Zarządu NFOŚiGW udało się zaoszczędzić co najmniej 13,5 mln złotych ze środków publicznych.

Przed Sądem Okręgowym III Wydział Cywilny w Warszawie, w poniedziałek 22 lutego 2016 r., odbyła się rozprawa w sprawie o odszkodowanie z powództwa Fundacji Lux Veritatis przeciwko Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pełnomocnicy procesowi stron podtrzymali stanowisko w kwestii złożonego projektu ugody sądowej. Dokument ten został odczytany i podpisany. Następnie sąd poinformował, że pomiędzy stronami została zawarta ugoda sądowa na łączną kwotę 26.490.000,00 złotych. Tym samym zostało umorzone długotrwałe i kosztowne postępowanie sądowe, trwające od 2009 roku.

W ustnym uzasadnieniu sąd stwierdził, że w jego ocenie nie ma podstaw do niezatwierdzenia wspomnianej ugody sądowej. Dopuszczalność jej zawarcia sąd zbadał pod kątem jej zgodności z prawem oraz zasadami współżycia społecznego, a także sprawdzając, czy nie zmierza ona do obejścia prawa. Nie zostały znalezione żadne negatywne przesłanki, które uniemożliwiałyby zawarcie ugody.   

Sąd uzasadniając swoje postanowienie podkreślił między innymi, że:

  • wypowiedzenie w 2008 roku umowy dotacji przez ówczesne władze Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie miało uzasadnienia merytorycznego;

     

  • dostępne doniesienia medialne z tamtego okresu wskazują, że odebranie Fundacji Lux Veritatis wcześniej przyznanej dotacji miało charakter pozamerytoryczny;

     

  • działania NFOŚiGW wobec Fundacji  Lux Veritatis określono jako „nadużycie” prawa – w kontekście charakteru prawnego oraz celów statutowych Narodowego Funduszu;

     

  • Fundacja Lux Veritatis osiągnęła efekt ekologiczny zakładany w umowie oraz aneksie do tej umowy;

     

  • w przypadku wyrokowania (a nie zawarcia ugody sądowej) zasądzona kwota wahałaby się w granicach 40 mln złotych. Dzienne odsetki w tej sprawie wynoszą bowiem około 3 tys. złotych. Tym sposobem zaoszczędzono  co najmniej 13,5 mln złotych ze środków publicznych.

 

Źródło: telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy