Falkowski: podporządkowujemy się konstytucji i ustawom, a nie prof. Gersdorf

Artykuł
Telewizja Republika

Uchwała SN wprowadziła poważne rozejście się prawne. Obowiązują równocześnie dwie równoprawne, a sprzeczne zasady prawne - powiedział na antenie Telewizji Republika Piotr Falkowski, Rzecznik Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Na początku Falkowski nadmienił, że Izba Dyscyplinarna SN nie podporządkowuje się prof. Gersdorf, ale konstytucji i ustawom.

– Izba Dyscyplinarna SN nigdy nie kwestionowała działań innych izb ani nie przejawiała niechęci, dystansu wobec jakiegokolwiek innego sędziego – zaznaczył Falkowski.

Nadmienił, że „zdaje sobie sprawę, że niektórzy sędziowie negatywnie oceniają Izbę Dyscyplinarną”.

– Czynią to również publicznie, oczywiście mają takie prawo, ale dobro wymiaru sprawiedliwości jest ważniejsze więc myślę, że wpływu merytorycznego na orzekanie to nie ma – dodał.

Uchwała SN

Z uchwały trzech izb SN wynika, że nienależyta obsada SN, sądów powszechnych i wojskowych jest wtedy, gdy w ich składzie znajduje się osoba wyłoniona przez KRS w obecnym składzie. W sądzie powszechnym lub wojskowym - według uchwały - nienależyta obsada sądu może być stwierdzona tylko wtedy, gdy w składzie sędziowskim uczestniczy osoba wyłoniona przez obecną KRS, jeżeli wadliwość procesu powoływania go prowadzi w konkretnych okolicznościach do naruszenia standardu niezawisłości i bezstronności.

– Zanim miało miejsce postanowienie TK to rzeczywiście jeden ze składów zdecydował o odroczeniu sprawy na czas nieokreślony ze względu na stan niepewności – powiedział Falkowski.

W jego ocenie postanowienie TK o zabezpieczeniu, które zawiesza postanowienie SN rozwiązało ten problem i teraz orzekanie odbywa się zgodnie z planem.

Czy jest szansa, aby wszyscy sędziowie wyznawali ten sam system prawny?

– Jest to rzeczywiście bardzo trudne, a ta uchwała SN – co prawda zawieszona, ale jednak – ona wprowadziła poważne rozejście się prawne. Obowiązują równocześnie dwie równoprawne, a sprzeczne zasady prawne. Zarówno poszerzony skład trzech izb SN ogłosił uchwałę i ta uchwała, jeżeli jest ważnym orzeczeniem, to byłaby zasadą prawną, ale jest też zasada prawna sformułowana przez Izbę Dyscyplinarną – jeszcze w kwietniu. (…) Grupa trzech izb SN nie zadbała o to, aby zastosować takie procedury, aby tamte uchwały zostały zastąpione nową. W związku z tym obowiązują dwie sprzeczne uchwały. Będzie trudno to naprawić, być może dokona tego TK – podkreślił Falkowski. 

 

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy