Eugenia Bujak zdobyła złoty medal mistrzostw Europy

Eugenia Bujak zdobyła złoty medal w wyścigu punktowym mistrzostw Europy w kolarstwie torowym. Impreza po raz pierwszy odbywa się poza kontynentem – na francuskiej Gwadelupie. Druga była Belgijka Kelly Druyts, a trzecia Włoszka Elena Cecchini.

Mistrzostwa są pierwszym etapem kwalifikacji do igrzysk w Rio de Janeiro 2016. Odbywają się na nietypowym torze - odkrytym i mającym długość 333,3 m. Od wielu lat praktycznie wszystkie zawody z udziałem czołówki światowej są rozgrywane na krytych, 250-metrowych obiektach.

Wyścig punktowy nie znajduje się w olimpijskim programie.

25-letnia Bujak z powodzeniem rywalizuje również na szosie. Urodzona na Litwie zawodniczka reprezentuje barwy słoweńskiej grupy BTC City Lublana. W czerwcu została mistrzynią Polski w jeździe indywidualnej na czas.

W Baie-Mahault na Gwadelupie miała szansę na jeszcze jeden medal. Razem z Edytą Jasińską, Natalią Rutkowską i Małgorzatą Wojtyrą rywalizowały z Włoszkami o trzecie miejsce w wyścigu drużynowym na 4 km na dochodzenie. Biało-czerwone były jednak wolniejsze o 1,839 s.

Także czwartą lokatę zajęła drużyna polskich sprinterów. Rafał Sarnecki, Krzysztof Maksel i Mateusz Lipa walkę o brązowy medal przegrali z Rosjanami o 0,474 s.

W scratchu na siódmej pozycji uplasował się Adrian Tekliński. Natomiast w sprincie drużynowym kobiet na eliminacjach rywalizację zakończyły Urszula Łoś i Katarzyna Kirschenstein. Osiągnęły ósmy rezultat.

Położona na Karaibach Gwadelupa od 1946 roku jest departamentem zamorskim Francji, a w 1982 roku uzyskała status regionu. Wchodzi w skład Unii Europejskiej i jest jej tzw. regionem peryferyjnym.