Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Esbecy i agenci obecni w strukturach KOD-u? "Na demonstracjach pojawiają się najróżniejsze osoby, my nawet nie wiemy i nie sprawdzamy, kto"

am 16:07 19 września 2018
Telewizja Republika
– Nikt z władz Komitetu Obrony Demokracji nie był w SB ani nie był agentem służb; to kłamstwa i obelgi – wskazywał przed Sądem Okręgowym w Gdańsku szef KOD-u Krzysztof Łoziński. Dodał, że sam był wielokrotnie represjonowany jako działacz opozycji antykomunistycznej.

– Ze strony Solidarności spotkaliśmy się z obelgami i kłamstwami. Nikt z nas nie jest byłym esbekiem, nikt z nas nie tajnym współpracownikiem służb. To są treści niedopuszczalne. Nikt z nas nie ma obniżonej emerytury. Ja natomiast mam specjalną emeryturę za zasługi dla Polski i za walkę z komunizmem – oświadczył Łoziński. 

Zarzucił Solidarności, że ich stanowisko godzi w dobre imię KOD-u jako osoby prawnej. – Takie słowa o nas sugerują, że najwyższe władze KOD stanowią ludzie podli i niegodni, i taki obraz rzutuje na całą organizację – ocenił. 

– Podczas demonstracji słyszymy, że jesteśmy komuna, esbecy, złodzieje, oderwani od koryta. Sam byłem wielokrotnie zatrzymywany, siedziałem w więzieniu i w tej chwili słyszę, że jestem komunistą i esbekiem. Poświęciłem polskiej wolności 50 lat swojego życia od marca 1968 r. i przeszedłem bardzo ciężkie i groźne sytuacje – podkreślił Łoziński. 

Zachęcał również do wstąpienia w szeregi KOD-u. – Pojawiają się na nich najróżniejsze osoby, my nawet nie wiemy i nie sprawdzamy, kto – wyjaśnił. 

Spór sądowy dotyczy organizacji zeszłorocznych obchodów 37. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych na Placu Solidarności w Gdańsku.

Pomorski KOD zaprosił wówczas Solidarność do udziału w nich. W odpowiedzi na to prezydium Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” przyjęło stanowisko, w którym zaproszenie KOD uznało za „bezczelną prowokację”. 

Jak podkreślono, centralne uroczystości związku dla uczczenia Sierpnia'80 zaplanowano 31 sierpnia w Lubinie (Dolnośląskie) z okazji 35. rocznicy protestów przeciwko stanowi wojennemu w tym mieście – 31 sierpnia 1982 r. zostały śmiertelnie postrzelone trzy osoby. 

„Będziemy przypominać ofiary tych ludzi, którzy tak chętnie zasilają dzisiaj szeregi KOD-u. Mamy tu na myśli tak widocznych i aktywnych prominentnych działaczy KOD, jak byli esbecy, funkcjonariusze WSI, TW i liczni przedstawiciele resortowej PRL-owskiej nomenklatury. Słowem: nie potrafimy sobie wyobrazić wspólnego świętowania z ludźmi, dla których refleksją nie jest słowo przepraszam, a jedynie rozpacz, że nie da się wyżyć za 2 tys. po zmniejszeniu esbeckiej emerytury” - stwierdziły władze „S” w sierpniu 2017 r.

Pomorski KOD przeniósł miejsce organizacji obchodów z Placu Solidarności przed Pomnikiem Poległych Stoczniowców w okolice pobliskiej Sali BHP Stoczni Gdańskiej. To skutek wojewody pomorskiego, który w odpowiedzi na pismo władz komisji zakładowej NSZZ „S” Stoczni Gdańskiej zgodę na organizowanie „zgromadzeń cyklicznych” w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych przyznał Solidarności.

Źródło: tvp.info

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze