Episkopat publikuje spis transmisji mszy świętych z całej Polski. "Post od fizycznej obecności na Eucharystii, ale nie od Jezusa"

Artykuł
Pixabay, CC0

Choć ze swojej strony zachęcamy oczywiście do łączenia się ze wspólnotą Kościoła za pośrednictwem transmisji mszy świętych w Telewizji Republika (codziennie o godzinie 7:00, zarówno w TV, jak i na naszej stronie internetowej, a także na Facebooku), również Episkopat wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wiernych, którzy w tym trudnym czasie pragną uczestniczyć w mszy świętej.

W wypowiedzi przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu Polski ks. Rytel-Andrianik wyjaśnił, że w związku z trwającym stanem epidemii, polscy biskupi zachęcili, aby korzystać z dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej i przeżywać ją za pośrednictwem transmisji. Oprócz strony internetowej www.episkopat.pl także wiele diecezji publikuje spisy transmisji z lokalnych parafii.

– Listy z pewnością nie zawierają wszystkich transmisji, ale są pomocne dla szukających mszy świętej w konkretnej diecezji lub o określonej godzinie – dodał rzecznik KEP.

Można łączyć się ze wspólnotą Kościoła w niedzielnej mszy świętej m.in. za pośrednictwem Programu 1 Telewizji Polskiej, gdzie o godz. 7.00 transmitowana jest msza święta z Łagiewnik, a o godz. 10.55 z kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Ponadto dostępne są transmisje w Polsat News o godz. 9.00 i w TV Trwam o godz. 9.30. O godz. 10.30 w Polsat Rodzina transmitowana jest msza święta dla dzieci ze Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Msza święta dla rodaków za granicą w TVP Polonia transmitowana jest o godz. 13.00. Transmisji można wysłuchać też w radiu: o godz. 9.00 i 19.00 - w Programie 1 Polskiego Radia, a o godz. 9.00 - w Radiu Maryja.

Swoje ramówki specjalnie na najbliższy czas zmieniło wiele rozgłośni diecezjalnych, dodając do nich dodatkowe transmisje mszy świętych i nabożeństw. Najwięcej transmisji można znaleźć w internecie. „Coraz więcej parafii zaczęło transmitować msze święte ze swoich kościołów. Wielu proboszczów uzyskuje możliwość transmisji w kanale YouTube albo transmitują po prostu na Facebooku” – zaznaczył rzecznik KEP.

– Bierzemy przykład z Ojca Świętego Franciszka, który celebruje mszę świętą codziennie o godz. 7.00 w swojej kaplicy w Domu św. Marty i ta modlitwa jest transmitowana przez media watykańskie, również w internecie - dodał.

– Sytuacja sprawiła, że tegoroczny Wielki Post jest postem od fizycznej obecności na Eucharystii, ale nie może być postem od Pana Jezusa. Jest to post od modlitwy w licznych zgromadzeniach, ale nie od modlitwy” - podkreślił ks. Paweł Rytel-Andrianik. Przypomniał, jak ważne jest, by podczas transmisji mszy świętej skupić się tylko na niej i nie robić w tym czasie innych rzeczy. Zachęcił, aby każdy dom i każda rodzina, szczególnie w niedzielę, stały się domowymi Kościołami.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy