Episkopat potępia pedofilię. „Poważne zło moralne oraz jedno z najcięższych przestępstw”

Artykuł
episkopat.pl

Kościół w Polsce - podobnie jak Kościół powszechny - sprawę wykroczeń duchownych w sferze pedofilii traktuje jako poważne zło moralne oraz jedno z najcięższych przestępstw – czytamy na stronie Konferencji Episkopatu Polski.

KEP informuje, że w Polsce szczegóły postępowania kanonicznego wobec duchownego, który dopuścił się grzechu złamania VI przykazania z osobą małoletnią, regulują specjalne "Wytyczne" oraz aneksy do nich, opracowane przez Konferencję Episkopatu Polski i zatwierdzone w marcu 2015 roku przez Stolicę Apostolską.

Dokumenty te można znaleźć na stronie episkopat.pl.

KEP zaznacza, że przyjęte wytyczne w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele są dużo bardziej restrykcyjne niż zapisy w prawie karnym. Przykładowo przepisy kościelne za przestępstwo uznają seksualne obcowanie z osobą przed ukończeniem przez nią 18. roku życia, gdy tymczasem w prawie cywilnym za przestępstwo uznaje się obcowanie seksualne z osobami poniżej 15. roku życia. W polskim prawie przedawnienie takich przestępstw następuje po ukończeniu 30. roku życia przez ofiarę, natomiast w prawie kościelnym dopiero po 20 latach od dnia, w którym pokrzywdzony niepełnoletni ukończył 18. rok życia.

Stanowisko ws. procesu byłego abp. Wesołowskiego

Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski wydało też stanowisko ws. procesu byłego arcybiskupa Józefa Wesołowskiego.

W odpowiedzi na pytania dziennikarzy chcemy podkreślić, że Kościół katolicki w Polsce, mimo że nie jest stroną w procesie byłego abp. Józefa Wesołowskiego, jest żywo zainteresowany, aby sprawa została rozstrzygnięta zgodnie z zasadami sprawiedliwości i przejrzystości.

Mamy pełne zaufanie do Trybunału Karnego Państwa Watykańskiego, przed którym będzie toczył się proces.

Dążenie do wyjaśnienia tej bolesnej sprawy jest kolejnym jasnym sygnałem determinacji Stolicy Apostolskiej w działaniach na rzecz ochrony dzieci i młodzieży. Ufamy, że  ta zdecydowana postawa pomoże Kościołowi w leczeniu ran i skutków zgorszenia.

Wyrażamy głębokie współczucie wszystkim, których dotknęła ta sytuacja.

 

Źródło: episkopat.pl, telewizjarepublika.pl

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy