Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Ekspert: Szczepienia spoza grup priorytetowych najszybciej w czerwcu

ASy 9:40 10 stycznia 2021
zdjęcie podglądowePexels
Szczepienia w Polsce ruszyły 27 grudnia. W szpitalach węzłowych trwają szczepienia grupy zero, czyli personelu sektora ochrony zdrowia (medycznego i niemedycznego, administracji) oraz rodziców wcześniaków. Od 25 stycznia zaszczepić się będą mogły osoby z pierwszej grupy. W pierwszej kolejności seniorzy powyżej 70 lat, pensjonariusze domów pomocy społecznej, potem osoby powyżej 60 lat, nauczyciele i służby mundurowe.

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia. Poinformował wczoraj o tym minister Michał Dworczyk. 

- Zapisy dla osób powyżej 70 lat ruszą od 15 stycznia. Będą one mogły zarejestrować się na szczepienie albo korzystając z infolinii NFZ 989, albo przez internet, korzystając z Internetowego Konta Pacjenta lub po prostu dzwoniąc do punktu szczepień – wytłumaczyła konsultantka krajowa ds. medycyny rodzinnej dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Szczepienie populacyjne

Szczepienie populacyjne, czyli osób spoza grup priorytetowych, ma szansę rozpocząć się najwcześniej pod koniec II kwartału. Mastalerz-Migas wyliczyła, że w I kwartale 2021 r. dostępnych ma być 5,9 mln dawek, które wystarczą na zaszczepienie 2,95 mln osób. Grupę zerową oszacowano na około 700 tys. osób, a w grupie pierwszej jest ponad 11 mln osób.

- Kiedy dojdziemy do szczepień powszechnych, zależy przede wszystkim od tego, jakie ostatecznie dostawy szczepionek otrzymamy, a także, jaki odsetek seniorów będzie chciał się szczepić i jak szybko to zrobimy. Moce przerobowe mamy na blisko 4 mln szczepień miesięcznie. Samych seniorów powyżej 70 lat mamy ponad 3 mln – powiedziała.

Grupa druga dopiero w czerwcu

- Przy dostawach zapewniających wykorzystanie pełnych mocy punktów szczepień szacuję, że grupa druga ma szanse na szczepienie już w czerwcu – stwierdziła.

Do grupy drugiej zaliczono osoby w wieku poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, a także te, które są w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego częstego odwiedzania placówek medycznych. Ponadto znalazły się tutaj osoby, których praca zapewnia funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone są w większym stopniu na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne.

 

 

Źródło: polsatnews.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze