Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Edward Górecki odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. "Zwrócono mu honor, miłość i synostwo naszej ojczyzny"

ds 18:10 4 października 2017
Telewizja Republika
— Pan Edward był bardzo skromnym człowiekiem o wielkiej pasji, filozoficznych i głębokich, a jednocześnie prostych myślach, bo najgłębsza mądrość przejawia się w takiej prostocie myśli – podkreśliła przedstawicielka Polonii w Teksasie Halina Okolska-Grodd. Prezes Stowarzyszenia Polaków w Teksasie Edward Górecki został w środę pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za działalność na rzecz Polonii.

Dziś w Pałacu Prezydenckim Edward Górecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej i działalność na rzecz Polonii w Stanach Zjednoczonych Ameryki”. Odznaczenie w imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy, na ręce żony zmarłego — Elżbiety Góreckiej, złożył sekretarz stanu w kancelarii prezydenta minister Adam Kwiatkowski.

— Dziś w Pałacu Prezydenckim w Warszawie Edwardowi Góreckiemu zwrócono honor, miłość i synostwo naszej ojczyzny. To najważniejsze — mówił Hubert Pralitz ze Stowarzyszenia Polaków w Texasie.

pan_670

— Edward zawsze dbał o godność imienia naszego rodzinnego kraju, a swoją postawą przekazywał największe wartości patriotyczne wszystkim dookoła, a szczególnie młodemu pokoleniu — kontynuowała przedstawicielka Polonii w Texasie.

Minister Kwiatkowski podkreślił dziś, że „jesteśmy wdzięczni panu Edwardowi za całe jego życie, które być może będzie komuś służyło do napisania niejednej książki czy nakręcenia filmu. To długie życie, które obfitowało w bardzo wiele przełomowych momentów; młodość, która została brutalnie przerwana przez II wojnę światową”.

pani_670

— Górecki czuł, że godność obywatela polskiego została mu odebrana. Stracił również dom, pamiątki rodzinne, wszelkie pozostałości po dawnym życiu — mówiła Okolska-Grodd.

Edward Górecki był wieloletnim prezesem Stowarzyszenia Polaków w Teksasie, które pomagało socjalnie oraz materialnie polskim rodzinom. Pod jego przewodnictwem została utworzona Polska Parafia Katolicka oraz Biblioteka Polska w Dallas. W 1939 r., Edward Górecki został skazany na karę śmierci. Wyrok ten, w drodze łaski został zamieniony na czternaście lat zesłania na Ural, gdzie został zmuszany do pracy w kamieniołomach.

W wyniku amnestii dla obywateli polskich w ZSRR Górecki został uwolniony. Następnie wstąpił w szeregi Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR, w 1944 r. został przydzielony do Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii. W 1945 r. został zdemobilizowany, po czym wstąpił do Polskiego Korpusu Przysposobienia i Rozmieszczenia, wybierając emigrację.

Powołany w 1946 r. Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej pozbawił Góreckiego obywatelstwa polskiego. W 2010 r. organizacja Polish American Foundation of Texas opublikowała tom jego wierszy. Po 30 latach pobytu w Anglii, Górecki osiedlił się w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkał do śmierci.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - R. GROMADZKI - W. GADOWSKI - "UCIECZKA OD WOLNOŚCI"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze