Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Sejm zagłosuje ws. nowych członków Trybunału Konstytucyjnego

zm 7:43 8 października 2015
flickr/Kancelaria Prezesa Rady Ministrów/CC BY-NC-ND 2.0
Wczoraj sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała wszystkich kandydatów do trybunału, zgłoszonych przez Prezydium Sejmu. Dzisiaj odbędzie się głosowanie w tej sprawie w Sejmie.

Kandydaci to profesorowie Roman Hauser, Andrzej Jakubecki, Krzysztof Ślebzak, Bronisław Sitek i Andrzej Sokala.

Pierwotnie Sejm miał przed końcem kadencji wybrać tylko trzech nowych sędziów, kadencja trzech obecnie urzędujących kończy się w listopadzie, ale na podstawie wprowadzony w wakacje zmian, podczas posiedzenia 8-9 października Sejm wybierze pięciu nowych członków TK (dwóch kolejnych sędziów kończy kadencję na początku grudnia).

Opozycja krytykuje tą decyzję, zarzucając Platformie, że poprzez wybór sędziów przed końcem kadencji chce ona przegłosować na te stanowiska ludzi, którzy będą blokować pracę przyszłego rządu.

Zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym zostały zatwierdzone przez Senat w czerwcu i podpisane przez prezydenta Komorowskiego pod koniec lipca. Prezydencki projekt ustawy zastąpił akt obowiązujący od 1997 r. i na nowo określił zasady organizacji, funkcjonowania oraz postępowania przed Trybunałem.

Senat, rozpatrując sprawę, odrzucił m.in. poprawkę Prawa i Sprawiedliwości, w której partia ta żądała usunięcia zapisu Platformy Obywatelskiej, która zobowiązała się do tego, że jeszcze przed wyborami Sejm wybierze pięciu sędziów TK, którym wygasają kadencje. Wcześniej była mowa tylko trzech sędziach. Czytaj więcej

Źródło: wyborcza.pl, pch24.pl, TOK FM

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze