Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

„Dzisiaj, 30 lat po zjednoczeniu Niemiec, mówimy: dziękuję, Polsko”

RED 4:44 4 października 2020
Warszawa, 30.09.2020. Ambasador Niemiec w Polsce Arndt Freytag von Loringhoven podczas spotkania z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim, 30 bm. w siedzibie polskiego parlamentu w WarszawiePAP
- Lawinę, która zburzyła żelazną kurtynę, uruchomili Polacy – powiedział w nagraniu z okazji niemieckiego Dnia Jedności ambasador Arndt Freytag von Loringhoven. Podziękowania Polsce złożył szef dyplomacji RFN Heiko Maas.

- Dzisiaj, 30 lat po zjednoczeniu Niemiec, mówimy: dziękuję, Polsko – mówi niemiecki minister spraw zagranicznych w nagraniu opublikowanym w sobotę na Twitterze ambasady RFN w Warszawie.

- Mówimy "dziękuję", bo zjednoczenie Niemiec, ta wspaniała chwila w naszej historii jest nierozerwalnie związana z wołaniem o wolność, które wyszło z Gdańska" – nawiązuje ambasador. - Pragnienie wolności pracowników stoczni i Solidarności zainspirowało obywatelki i obywateli w NRD  – dodaje.

- My Niemcy zawsze będziemy za to Polsce wdzięczni – zapewnia w wypowiedzi wygłoszonej częściowo w dwóch językach. -Wdzięczni będziemy zawsze za pojednanie naszych krajów; za dłoń, którą państwa kraj podał nam po niewyobrażalnych okrucieństwach II wojny światowej. Na tym pojednaniu opiera się nasza dzisiejsza przyjaźń, która wyrosła jak potężne drzewo o głębokich korzeniach – mówi Freytag von Loringhoven.

Korzeniami ambasador nazywa list polskich biskupów do niemieckich z 1965 r., uklęknięcie Willy’ego Brandta przed pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie w grudniu 1970; papieża Jana Pawła II, "Solidarność", mszę pojednania w Krzyżowej i traktat o dobrym sąsiedztwie.

- Gałęzie to nasze różnorodne relacje, rekordowa wymiana handlowa, partnerstwa miast i uczelni wyższych, wymiana młodzieży i współpraca wojskowa, do których tak wielu z państwa wnosi istotny wkład – zwraca się ambasador do widzów.

Dodaje, że "pień umocniły członkostwo w NATO i UE".  - Niech żyje niemiecko-polska przyjaźń we wspólnej Europie – kończy Arndt Freytag von Loringhoven.

3 października 1990 r. w Berlinie podpisano traktat zjednoczeniowy, w którym NRD przystąpiła do Republiki Federalnej. Rok wcześniej w Lipsku rozpoczęły się cotygodniowe demonstracje obywateli żądających wolności i demokracji; 9 listopada 1989 runął berliński mur.

Źródło: PAP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze