Dziś Wielkanoc w Kościele Prawosławnym, świętuje pół miliona wiernych w całej Polsce

K. Sz. 08-04-2018, 13:25
Artykuł
twitter@radio_szczecin

Dziś przypada Wielkanoc w Kościele Prawosławnym i wiernych innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolików.

Święta Wielkanocne trwają trzy dni. Rozpoczyna się od nabożeństwa północnego tzw. „połunoszcznica”. Następnie wierni uczestniczą w uroczystej procesji, która trzykrotnie okrąża cerkiew z ikoną Chrystusa w grobie. To  symbol wyjścia na spotkanie Zbawiciela. Na końcu duchowny podchodzi do zamkniętych drzwi świątyni i ogłasza: "Christos Woskresie" ("Chrustus Zmartwychwstał"). Na co tłum odpowiada: "Woistinu Woskriesie" ("Zaprawdę Zmartwychwstał").

Uroczystości w katedrze metropolitalnej św. Marii Magdaleny w Warszawie przewodniczył Zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa . Przed rozpoczęciem jutrzni do katedry, a następnie do wielu prawosławnych parafii w całym kraju dotarł Św. Ogień z Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie.

"Przybycie Św. Ognia do Polski i naszej Cerkwi jest swojego rodzaju błogosławieństwem i podziękowaniem za to, co przeszli nasi ojcowie i matki (..) Dzisiaj wspominamy to, abyśmy pośród różnego rodzaju pokus współczesnego świata mogli zachowywać swoją wiarę, unikać niedowiarstwa i nie tracić wiary w przyszłość, w ludzi i siebie samych. Tak jak w ciągu całej historii naszej Cerkwi, tak też i dzisiaj Zmartwychwstanie Chrystusa wypełnia nas nadzieją i wiarą" - napisali hierarchowie w orędziu Wielkanocnym.

 Jutrznię, rozpoczyna  Święta Liturgia trwająca ok. 5 godzin. Wówczas poświęca się Artos – czyli duży pszeniczny chleb, który rozdawany wiernym w Niedzielę Przewodnią, pierwszą po Wielkanocy.

Kawałki chleba zabierane są do domów i  przechowywane na wyjątkowe okazje. O świcie rozpoczynają świąteczne śniadanie, i dzielenie się jajkiem. Prawosławni rozpoczynają śniadanie od pokarmów z koszyka, i tak jest przez następne dni świąt.  We wtorek prawosławni i grekokatolicy odwiedzają groby swoich najbliższych.

W tym samym czasie Wielkanoc obchodzą wierni innych obrządków wschodnich, np. grekokatolicy z Podkarpacia m.in. w Komańczy i Mokrem -  modlono się o pokój i wzajemne zrozumienie .

Z okazji świąt Wielkiej Nocy, życzenia prawosławnym i grekokatolikom złożył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. 

Źródło: Polskie Radio 24

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy