Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś Święto Wojska Polskiego. Centralne obchody odbędą się w Warszawie

lml 8:05 15 sierpnia 2016
flickr.com/Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji R Follow/CC BY-ND 2.0
15 sierpnia, rocznica zwycięskiej bitwy w wojnie 1920 r., został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. W tym roku, tradycyjnie ulicami Warszawy, przemaszeruje defilada wojskowa.

Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest 15 sierpnia, na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Święto wprowadzone zostało ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. (Dz. U. z 1992 r. Nr 60, poz. 303), obowiązującą od 13 sierpnia 1992.

Centralne obchody święta w Warszawie

W centralnych uroczystościach z okazji Święta Wojska Polskiego i 96. rocznicy Bitwy Warszawskiej, uczestniczyć będą przedstawiciele najwyższych władz państwowych, wojskowych i samorządowych.

Centralne obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczną się o godzinie 9:00 Mszą świętą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

O godzinie 11:00 rozpocznie się uroczystość wręczenia nominacji generalskich, medali i odznaczeń państwowych oraz pożegnanie generałów kończących zawodową służbę wojskową. Prezydent, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP, Andrzej Duda, zgodnie z Ustawą o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, na wniosek ministra obrony narodowej, mianuje ośmiu oficerów Sił Zbrojnych RP na stopnie generalskie.

Ulicami Warszawy przejdzie defilada wojskowa

Centralna uroczystość państwowa Święta Wojska Polskiego, połączona z defiladą wojskową, rozpocznie się o godzinie 12:00. Defilada wojskowa, podobnie jak w latach poprzednich, przejdzie Alejami Ujazdowskimi i będzie składała się z części naziemnej oraz powietrznej.  Otworzy ją przelot 6 samolotów TS-11 Iskra z zespołu Biało-Czerwone Iskry. Defilada będzie centralnym punktem obchodów tegorocznego Święta Wojska Polskiego oraz upamiętnienia zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W przemarszu udział wezmą również żołnierze z państw bałtyckich oraz z Niemiec, Rumunii i Ukrainy oraz z Kanady i Stanów Zjednoczonych. W marszu weźmie udział w sumie 150 różnego rodzaju pojazdów, w tym czołgi i transportery opancerzone, a także sprzęt przeciwlotniczych oraz sprzęt artyleryjski.   

Źródło: mon.gov.pl, telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze