Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś Święto Konstytucji 3 maja. Czy padną "ważne słowa"?

PR 9:22 3 maja 2018
Telewizja Republika
Od mszy św. w intencji ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela z udziałem prezydenta Andrzej Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy rozpoczną się uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja. W południe prezydent wygłosi przemówienie na pl. Zamkowym. W uroczystościach weźmie też udział premier Mateusz Morawiecki.

Wiceszef Kancelarii Prezydenta, pełnomocnik prezydenta ds. referendum konsultacyjnego Paweł Mucha wskazywał, że 3 maja należy spodziewać się ważnego wystąpienia prezydenta "nie tylko w kontekście ogromnego dorobku polskiego konstytucjonalizmu, ale także w kontekście spraw bieżących".

Prezydencki minister Wojciech Kolarski powiedział, że w dniu święta Konstytucji 3 maja, w przemówieniu prezydenta mogą paść "ważne słowa” nt. referendum konsultacyjnego ws. zmian w ustawie zasadniczej.

- Z całą pewnością 3 maja padną słowa o historii, będą nawiązania do przeszłości, również dlatego, że tegoroczne święto przypada w tym szczególnym momencie, w tym wyjątkowym czasie, który teraz obchodzimy - to wielki jubileusz stulecia odzyskania niepodległości. Ale możemy się spodziewać, że również w tym wystąpieniu pan prezydent nawiąże do toczącej się od 3 maja zeszłego roku publicznej dyskusji o zmianie konstytucji, toczącej się dyskusji w ramach prowadzonej przez Kancelarię Prezydenta kampanii społecznej „Wspólnie o konstytucji” i z całą pewnością i o konstytucji, i o referendum konsultacyjnym mogą tam paść ważne słowa - mówił Kolarski.

Minister Kolarski poinformował jednocześnie, że w dniu Święta Narodowego 3 Maja Belweder zostanie udostępniony dla zwiedzających.

- Wszyscy, którzy będą chcieli zwiedzić Belweder, a także wpisać się do wyłożonej tam księgi, przygotowanej specjalnie z okazji stulecia odzyskania niepodległości, będą mogli to uczynić 3 maja między godz. 10 a 16 - dodał.

 

O godz. 10.00 odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny w Bazylice Archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela w Warszawie, w której udział weźmie prezydencka para.

Następnie, o godz. 12.00 odbędą się uroczystości na pl. Zamkowym, podczas których planowane jest wystąpienie Prezydenta RP.

 

Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą po konstytucji Stanów Zjednoczonych spisaną ustawą zasadniczą na świecie. Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 r. stanowiła zwieńczenie reform Rzeczpospolitej podjętych w okresie obrad Sejmu Czteroletniego (1788-1792).

 

Źródło: IAR, Prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze