Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś głosowanie nad Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. Kongres Polonii Amerykańskiej nie jest usatysfakcjonowany proponowanym rozwiązaniem

AK 9:28 13 czerwca 2018
Shutterstock/CAVORT
W środę, w amerykańskim stanie New Jersey, dojdzie do głosowania odnośnie przenosin Pomnika Katyńskiego znajdującego się w Jersey City. Sprawa budziła wiele sporów przez ostatnie miesiące. Kongres Polonii Amerykańskiej zaapelował do radnych, aby zagłosowali przeciwko przeniesieniu monumentu.

Przypomnijmy. 30 kwietnia burmistrz Jersey City Steven Fulop ogłosił plany stworzenia parku w miejscu, gdzie znajduje się pomnik. Wiązało się to z jego usunięciem, co wywołało reakcje środowisk polonijnych w USA, a potem także polskiego rządu.

 

W wyniku dalszych rozmów udało się ustalić rozwiązanie kompromisowe. Figura nie zostanie usunięta całkowicie, a przesunięta o ok. 60m. I właśnie na tym kompromisem ma odbyć się głosowanie.

 

Za takim rozwiązaniem optują konsul RP w Nowym Jorku Maciej Gołubiewski, Komitet Katyński, kluby Gazety Polskiej i część środowisk polonijnych. Jednak Kongres Polonii Amerykańskiej jest w dalszym ciągu przeciwny takiemu wyjściu z sytuacji.

 

Jeśli rada miasta Jersey City zatwierdzi projekt przeniesienia, będzie jeszcze możliwość wniesienia skargi od tej decyzji przez mieszkańców. Do zmiany lokalizacji pomnika miałoby dojść najwcześniej we wrześniu.

 

jersey_city_670

Źródło: TVP.info // polskieradio.pl // nj.com

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.174/1) - PRZEMYSŁ POGARDY W POLSCE I KTO GO URUCHOMIŁ
Wczytuję komentarze...
Najnowsze