Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś 85 lat kończy Jarosław Marek Rymkiewicz

AKŁ 10:47 13 lipca 2020
Jacek Rymkiewicz zawsze trafnie komentuje rzeczywistośćWikipedia
„Ci, którzy potrafią coś zobaczyć przez szczeliny Wielkiej Ściemy, dobrze wiedzą od czego się zaczął: od likwidowania polskości, od wyśmiewania i lżenia naszej przeszłości i naszych bohaterów. Likwidacja polskości to jest pierwszy krok, drugim będzie likwidacja Polski.“ – pisał przewidująco jubilat w Gazecie Polskiej Codziennie.

Jarosław Marek Rymkiewicz – pisarz, eseista, dramaturg, krytyk literacki i profesor nauk humanistycznych kończy dziś 85 lat. Od początku lat 80. związany z opozycją. W 2010 wszedł w skład komitetu poparcia Jarosława Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. Rok później koncern mediowy Agora – wydawca Gazety Wyborczej, wytoczył Rymkiewiczowi proces za nazwanie jej redaktorów „duchowymi spadkobiercami Komunistycznej Partii Polskiej. Oto reakcja wybitnego twórcy na ten akt:

„Adamie! Kiedyś – dawno temu – byliśmy przyjaciółmi. Teraz pragniesz mnie postawić przed sądem (właśnie otrzymałem list od Twojego adwokata), ponieważ napisałem prawdę: że jesteście – Ty i Twoi ludzie – spadkobiercami Róży Luksemburg i jej straszliwej idei wynarodowienia Polaków (oraz wszystkich innych narodów) – idei podjętej potem przez Komunistyczną Partię Polski. Uważasz, że się mylę? Tak pisał Rymkiewicz   w Liście otwartym do A. Michnika: „czemu grozisz mi sądem? w 2010 r.

Pisarz jest autorem wielu nagrodzonych książek. Co ciekawe, otrzymał m.in. Nagrodę Literacką Nike od Gazety Wyborczej za za tom poezji „Zachód słońca w Milanówku”, którą uznano za najlepszą polską książkę rok. W 2008 zdobył Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza za książkę o insurekcji kościuszkowskiej zatytułowaną „Wieszanie”. Jest poetą i eseistą. Stworzył dwie encyklopedie eseistyczne poświęcone życiu i twórczości poetów - „Słowacki”, „Leśmian”

 

Źródło: GPC, List otwarty do Adama Michnika

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze