Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dziś 40. rocznica wybrania na papieża Polaka. Czy tylko? "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko"

am 17:43 16 października 2018
Dziś mija 40. rocznica wybrania na Ojca Świętego Polaka. Okazuje się, że 16 października 1978 roku był wyjątkowy nie tylko z tego powodu. W ten sam poniedziałek, na szczycie Mount Everestu stanęła Wanda Rutkiewicz. Polka dokonała tego jako pierwsza Europejka oraz trzecia kobieta w ogóle.

Wanda Rutkiewicz to jedna z najwybitniejszych postaci w światowym himalaizmie kobiecym.  Była pierwszą kobietą na świecie, która zdobyła szczyt K2 (i pierwszą osobą z Polski), jako pierwsza Europejka i trzecia kobieta na świecie zdobyła najwyższy szczyt Ziemi – Mount Everest. To wejście ustanowiło również ówczesny polski rekord wysokości.

Rok po udanej wyprawie, polska himalaistka spotkała się z Janem Pawłem II, który powiedział: "Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko".

Wanda Rutkiewicz zdobyła osiem z czternastu ośmiotysięczników. Propagowała alpinizm i himalaizm kobiecy, co w tamtych czasach nie było tak naturalne jak dziś.

Źródło: wspinanie.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze