Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

"Dziennikarski poker": Co o sprawie Nowaka mówi się na Ukrainie?

JJ 20:22 27 lipca 2020
Dr Jerzy Targalski w rozmowie z red. Dorotą Kanią mówił o sprawie Nowaka w kontekście ukraińskimTV Republika
Wyjątkowo w poniedziałek, gościem redaktor naczelnej Telewizji Republika, Doroty Kani w programie "Dziennikarski poker" był dr Jerzy Targalski. Rozmowa dotyczyła sprawy Sławomira Nowaka.

-Czy Sławomir Nowak pogrąży Platformę Obywatelską? - zapytała prowadząca.

– Przecież w Platformie nikt Sławomira Nowaka nie zna. Nikt o nim nie słyszał i go nie widział. Zwłaszcza Donald Tusk- ironizował dr Targalski.

Jako że gość Telewizji Republika jest ekspertem ds. Ukrainy, redaktor Kania pytała o sprawę Nowaka w kontekście ukraińskim. Czy na Ukrainie wiele mówi się i pisze o zatrzymaniu byłego szefa Ukrawtodoru?

– Wbrew pozorom dużo informacji nie ma. Pojawiają się suche informacje, że został oskarżony o korupcję. Proszę też zauważyć, że suma tych łapówek jest niezwykle niska, co oznacza, że nie ma dowodów na większe sumy, bo przecież nikt na jakieś marne milion dolarów łapówek nie bierze- powiedział politolog.

-Milion dolarów to Pana zdaniem mało? - dopytywała prowadząca.

– Cóż, dla tych ludzi milion dolarów to jest mało, bo tam wchodzą w grę dziesiątki czy nawet setki milionów dolarów, a tutaj jedynie milion trzysta tysięcy złotych… Jeżeli chodzi o tych wszystkich złodziei z tego systemu patologicznego, to milion to jest nic. Jeżeli on rzeczywiście ukradł tylko 1 300 000 zł, to rozumiem, dlaczego siedzi. Najwyraźniej nie ma pieniędzy, żeby się podzielić- ocenił dr Targalski.

– Problem jest jednak inny. Ukraina, naciskana przez Amerykanów, chce się wykazać, że walczy z korupcją. Taki Nowak jest bezpiecznym celem, gorzej, gdyby musieli posadzić jakiegoś oligarchę ukraińskiego- wskazał.

– Ukraińskie NABU to instytucja w miarę wolna od oligarchicznych wpływów, ponieważ tak naprawdę została powołana pod naciskiem amerykańskim, była szkolona przez Amerykanów i oni dobierali też kadry. Ale nie chodzi tu o samą instytucję, tylko o całą strukturę państwa- podkreślił politolog.

– Jeżeli NABU chciałaby posadzić za korupcję np. Kołomojskiego, to doprowadziłby do upadku rządu. Z ukraińskiego punktu widzenia posadzenie Nowaka było bezpieczne- dodał rozmówca redaktor Doroty Kani.

Dlaczego Donald Tusk milczy w sprawie dawnego bliskiego współpracownika?

– Związek Nowaka z Tuskiem miał taki rezultat, że Tusk starał się o jakieś pieniądze dla Ukrainy, które potem były tam rozkradane. I to jest główny punkt. Wszystko zależy od tego, czy Angela Merkel ukręci łeb sprawie, czy nie. Czy komuś będzie wygodne, żeby tę sprawę rozrobić na Zachodzie, uderzyć w Tuska, czy też nie- ocenił Targalski.

 

 

Źródło: TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze