Dzień Pamięci i Pojednania na Ukrainie. Zełenski: II wojna światowa najstraszniejszą w historii

Artykuł
Prezydent podkreślił, że II wojna światowa była najstraszniejszą w historii ludzkości
Fot. PAP/EPA/VALENTYN OGIRENKO / POOL

Na Ukrainie obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że II wojna światowa była najstraszniejszą w historii ludzkości, a nazizm był absolutnym złem. Zełenski wraz z ambasadorami krajów G7 i UE udał się do Donbasu.

Zełenski podkreślił w mediach społecznościowych, że nigdy nie można zapomnieć o tym, że nazizm był absolutnym złem.

- Każdy, kto próbuje to usprawiedliwiać, zasługuje tylko na potępienie - dodał.

- Nigdy nie można zapomnieć, że Ukraińcy walczyli razem z dziesiątkami narodów przeciwko nazizmowi. Razem z Rosjanami, Polakami, Białorusinami, Żydami, Gruzinami, Ormianami, Brytyjczykami, Amerykanami, Francuzami i wieloma innymi narodami. I na pewno nie po to, by wojna odbierała życie naszych ludzi 76 lat później - napisał Zełenski.

Podkreślił, że II wojna światowa była najstraszniejszą w historii ludzkości.

- Dlatego utworzono międzynarodowe instytucje i (przyjęto) zasady mające wspierać światowy pokój. Ich poszanowanie to obowiązek wszystkich ludzi, a szczególnie tych rządzących państwami i innych polityków - kontynuował.

- Pamiętamy. Zwyciężamy. Cenimy życie. Wieczna pamięć poległym w II wojnie światowej. Nigdy więcej! - zaapelował.

Biuro prezydenta podało, że w sobotę Zełenski udał się do obwodu ługańskiego w Donbasie wraz z ambasadorami krajów G7 i UE. Na miejscu uczczono pamięć poległych w II wojnie światowej.

Od 2015 roku Ukraina obchodzi zakończenie II wojny światowej 8 maja; jest to Dzień Pamięci i Pojednania. Wcześniej zakończenie wojny świętowano tu 9 maja, tak jak w Rosji.

Data ta pozostaje jednak na Ukrainie świętem państwowym i dniem wolnym od pracy. W związku z tym, że w tym roku 9 maja przypada w niedzielę, dniem wolnym od pracy będzie poniedziałek.

Według niedawnego badania Centrum Razumkowa i fundacji Demokratyczne Inicjatywy 41 proc. Ukraińców uważa, że obchodzone powinny być oba te święta: 8 maja i 9 maja.

Źródło: pap

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy