Dzieci odseparowane od rodziców przez pandemię. RPD apeluje do wojewodów

Artykuł
publicdomainpictures.net

Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak zwrócił się do wojewodów, aby przyjrzeli się sytuacji dzieci pozostających w pieczy zastępczej, które pozbawione są kontaktów z rodziną z powodu epidemii koronawirusa.

– Przerwijmy cierpienie dzieci odseparowanych od rodziców przez epidemię- podkreślił RPD. Jak zaznaczył Pawlak w wystąpieniu do wojewodów, szczególnie trudna jest sytuacja najmłodszych dzieci, które zostały umieszczone w pieczy w trybie interwencyjnym.

– Te dzieci często jeszcze nie potrafią swobodnie rozmawiać i kontaktować się za pomocą komunikatorów z użyciem kamery. One od ponad trzech miesięcy nie widziały rodziców- powiedział rzecznik, apelując, aby wojewodowie zbadali, czy „dzieci pozostające w pieczy zastępczej na terenie zarządzanych przez nich województw "mają w sposób właściwy zapewnioną realizację prawa do kontaktów z osobami najbliższymi”.

Jak wskazał Mikołaj Pawlak, 24 maja Państwowa Inspekcja Sanitarna, w konsultacji z MRPiPS oraz MZ wydała specjalne „Zalecenia dla instytucji szeroko rozumianej pieczy zastępczej i ośrodków wychowawczych dotyczące możliwości zapobiegania szerzeniu się koronawirusa”. Dokument przekazano wojewodom z apelem o to, aby zapoznały się z nim samorządy i podmioty pieczy zastępczej, a następnie stosowały się do zawartych w nim wytycznych.

Zalecenia umożliwiają wprowadzenie w życie złagodzenia ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 i pozwalają, w sposób stosowny do sytuacji epidemiologicznej, umożliwić kontakt z najbliższymi dzieciom przebywającym w pieczy zastępczej. Mimo to- podkreślił rzecznik- część dzieci pozostających w pieczy nadal pozbawiona jest osobistego kontaktu z rodziną.

Z całej Polski do biura RPD spływają listy od rodziców, którzy czują się dyskryminowani, bo- mimo że ich dzieci mogą uczęszczać do żłobków, szkół, przedszkoli - nie mogą się z nimi widywać.

Do pieczy zastępczej trafiają dzieci, których rodzice nie są w stanie należycie wypełniać swoich obowiązków. Celem takiego rozwiązania jest zapewnienie dziecku czasowej opieki i wychowania, dopóki nie będzie możliwości jego powrotu do rodziny albo umieszczenia go w rodzinie adopcyjnej.

 

Źródło: PAP

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy