Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dyżur Grupy Bojowej UE w Krakowie. Uroczystości z udziałem ministra Błaszczaka

am 8:56 28 czerwca 2019
Twitter/@MON
Grupa Bojowa Unii Europejskiej rozpocznie w Krakowie dyżur bojowy. Państwem wiodącym struktury jest Polska, a oddziały operacyjne oprócz naszego wojska skierowały też pozostałe kraje V4, czyli Czechy, Słowacja, Węgry, oraz Chorwacja.

Przed południem (o godz. 10.30) w krakowskim Centrum Operacji Lądowych - Dowództwie Komponentu Lądowego odbędzie się uroczystość inaugurująca dyżur bojowy unijnej grupy. W uroczystości weźmie udział minister obrony Mariusz Błaszczak. Zaplanowano przemówienie szefa MON.

Państwa Grupy Wyszehradzkiej i Chorwacja będą pełniły dyżur bojowy pół roku, rozpoczynając 1 lipca. Polska jest w tej strukturze państwem ramowym. Dowództwo Operacji Unii Europejskiej zostało stworzone na bazie krakowskiego Centrum Operacji Lądowych, Dowództwa Operacyjnego oraz Dowództwa Generalnego.

Cel Grup Bojowych UE

Grupy Bojowe Unii Europejskiej są przewidziane do udziału w misjach humanitarnych i prewencyjnych oraz stabilizacyjnych. W przypadku podjęcia decyzji o interwencji oddziały pełniące dyżur mają być gotowe do działania w ciągu 10 dni.

Żołnierze mogą zostać wysłani w rejon kryzysu na odległość nawet 6 tys. kilometrów od Brukseli. Grupa Bojowa powinna być zdolna do samodzielnego działania w terenie przez miesiąc, z możliwością przedłużenia tego okresu do 120 dni.

Źródło: IAR

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze