Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dworczyk: Zawieszenie zasadniczej służby wojskowej było zupełnie nieprzygotowane

MAD 18:55 29 sierpnia 2017
Telewizja Republika
- Po zawieszeniu zasadniczej służby wojskowej, co było zupełnie nieprzygotowane, spadła nam drastycznie liczba osób mających przeszkolenie wojskowe. Oznacza to, że młodzi ludzie nie mieli szans przejść przeszkolenia wojskowego. Ci, którzy byli zainteresowani, mogli chodzić np. na strzelnicę, ale możliwości tworzone przez państwo upadły całkowicie - powiedział w "Magazynie Wojskowym" wiceminister obrony narodowej, Michał Dworczyk.

 

Dworczyk powiedział, że do programu mogą zgłaszać się zarówno uczelnie publiczne, jak i nie publiczne. W pierwszym roku pilotażowym programu celem jest, by w każdym województwie były 2-3 uczelnie biorące udział w programie Legii Akademickiej. - Zajęcia byłyby otwarte dla wszystkich studentów z danego województwa, nie byłby to również kurs przypisany do żadnego konkretnego roku studiów – podkreślił wiceminister. Legia Akademicka zakłada przeszkolenie ogólnowojskowe, a dopiero po otrzymaniu przydziałów mobilizacyjnych rezerwiści będą mogli odbywać w jednostkach szkolenia specjalistyczne.

Ilu żołnierz weźmie udział w manewrach Zapad'17?

W rozmowie poruszony został również temat zbliżających się manewrów Zapad'17.

- Przyglądamy się uważnie nie tylko mu, ale i sojusz NATO – mówił Dworczyk. - Są uzasadnione obawy, że Rosja, która nieraz wykorzystywała takiego rodzaju sytuacje do celów politycznych, i tym razem może wykonać jakiś gest lub podjąć decyzję mającą konsekwencje dalej idące. Są obawy, że nie wszyscy żołnierze i sprzęt zostaną wycofani po zakończeniu ćwiczeń z terenu Białorusi – dodał.

Wiceminister obrony zaznaczył również, że choć oficjalne informacje mówią o tym, że w manewrach weźmie udział 13 tys. żołnierzy, to ministerstwo posiada przesłanki pozwalające twierdzić, że będą tam o wiele większe siły i środki.

 

 

 


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze