Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dworczyk komentuje serię "zajść" w relacjach polsko-izraelskich: Wszystko to tuż u progu wyborów do Parlamentu Europejskiego

am 21:26 15 maja 2019
Telewizja Republika
– Jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi. Generowanie napięć międzynarodowych mogłoby mieć na nie wpływ – odniósł się do napaści na ambasadora RP w Izraelu Michał Dworczyk, Szef Kancelarii Premiera. Program "W Punkt" poprowadziła red. Katarzyna Gójska.

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski został zaatakowany fizycznie i słownie przez mężczyznę przed budynkiem polskiej placówki dyplomatycznej w Tel Awiwie. Do ataku doszło we wtorek. Napastnika aresztowano ok. 90 minut po zajściu.

– Wydarzenie skandaliczne i niedopuszczalne. To nie może być tolerowane. Do MSZ wezwano panią ambasador Azari. Przekazaliśmy protest w tej sprawie i oczekiwanie wzmocnienia bezpieczeństwa wokół placówki – rozpoczął Szef Kancelarii Premiera. Minister wskazał na szerszy kontekst. – W ostatnich dniach obserwujemy zdarzenia, które mają wpłynąć na wzrost napięcia. Wszystko to tuż u progu wyborów do Parlamentu Europejskiego – tłumaczył.

CZYTAJ WIĘCEJ: Magierowski zabrał głos po napaści. "Pracujemy dalej, bez zmian"

 

Przypomniał również niedoszłe spotkanie pomiędzy stronami polską i izraelską, do którego miało dojść w poniedziałek. – To była wizyta zaplanowana już od dłuższego czasu. Nie uzyskaliśmy rzeczowej odpowiedzi dlaczego tak się wydarzyło. Póki rządzi Prawo i Sprawiedliwość, będziemy przypominać o tym, że to my byliśmy ofiarami II wojny światowej. Nie ma mowy o żadnych roszczeniach – mówił gość red. Gójskiej.

– Jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów ze Stanami Zjednoczonymi. Generowanie napięć międzynarodowych mogłoby mieć na nie wpływ – wskazywał na jedną z tez.

– Grzegorz Schetyna daje bardzo mocny dowód braku wiarygodności. Wystarczy sięgnąć do bliższej historii. Gdy tworzyliśmy rejestr pedofilii, PO wstrzymała się do głosu. Gdy Patryk Jaki, wówczas jako poseł opozycji, przychodził z propozycjami, PO podeszła do tego w sposób nonszalancki. Gdzie ta wiarygodność lidera Platformy? – pytał Dworczyk.

– To Prawo i Sprawiedliwość jest gwarantem tego, że kary zostaną podwyższone, przez co skutecznie będzie bronić potencjalne ofiary – zapewnił.

– Zbrodnia pedofilii jest jednym z najohydniejszych przestępstw. Dla każdego rodzica, to sytuacje zupełnie niewyobrażalne. Mam nadzieję, że dzisiejsza dyskusja pozwoli wprowadzić mechanizm odstraszania przestępców – mówił dalej.

Rekonstrukcja rządu

– Wszystko wskazuje na to, że po wyborach 26 maja – odparł na pytanie o nadchodzącą rekonstrukcję rządu.

 

Sprawę ambasadora RP w Izraelu komentował też w drugiej części programu Przemysław Żurawski vel Grajewski. – Nie mamy szczegółowych informacji dot. sprawcy. Nie wiemy czy działał z czyjejś inspiracji. To kolejny incydent, który może być dalej rozgrywany. Widzimy, że jest pewien ciąg incydentów w relacjach polsko-izraelskich. To pierwsze, tak głośne zajście. Jeśli to zaplanowana akcja prowokacji, powinniśmy oczekiwać sprowokowanego ataku na jakieś instytucje w Polsce – mówił.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze