Duże emocje w programie "7x24". "To nie Timmermans, to wy walczycie z Polską w Brukseli"

Artykuł
Telewizja Republika

Redaktor Katarzyna Gójska, zaprosiła do gości z różnych obozów politycznych. Wśród nich, znaleźli się dziś: Joanna Lichocka (PiS), Paweł Rabiej (Nowoczesna), Jerzy Jachnik (Kukiz’15), Marcin Święcicki (PO), Marek Sawicki (PSL) i Zbigniew Gryglas (Porozumienie). Ważnym tematem była reforma sądownictwa i ewentualna skarga opozycji do Trybunału Sprawiedliwości przeciwko ustawie o Sądzie Najwyższym.

Redaktor Gójska, rozpoczynając w swoim programie temat reformy wymiaru sprawiedliwości, przywołała słowa przewodniczącej Nowoczesnej, Katarzyny Lubnauer odnośnie tego, że należy zgłosić do Trybunału Sprawiedliwości sprawę Sądów Najwyższych, w których zmusza się przejście części sędziów na emeryturę.

Redaktor, przywołała profile kilku osób – sędziów, których ta emerytura miałaby objąć wskazując, że są to m.in. osoby, które orzekały w czasach PRL i karały np. za żartowanie z PZPR. Zastanawiała się, czy tacy sędziowie zasługują na obronę, wskazując jednak, że część sędziów pracujących w PRL jeszcze zostanie

Poseł Święcicki z PO stwierdził, ze sprawa jest manipulacją. Oznajmił, że dalsza praca lub emerytura sędziego, nie powinna być zależna od „widzimisie” prezydenta czy ministra sprawiedliwości. Oznajmił, że do każdego sędziego powinno się podchodzić jednostkowo zamiast wprowadzać systemowe rozwiązania.

Joanna Lichocka stwierdziła, że normalne jest przechodzenie na emeryturę pracowników w określonym wieku. Przywołała przykład pracowników naukowych, którym pracodawca może pozwolić na dalszą pracę i podobnie byłoby w przypadku sędziów.

- W przypadku pracowników naukowych o możliwości dalszej pracy decyduje pracodawca. Jeżeli sędziowie osiągają wiek emerytalny powinni przejść w stan spoczynku. Pan (Święcicki) nie mówi o obronie pracowników tylko nadzwyczajnej kasty. Takich osób jest bardzo wiele, którzy np. orzekali przy złodziejskiej reprywatyzacji. Bez orzecznictwa SN nie byłoby przyzwolenia na czyszczenie z lokatorów kamienic a pan (Święcicki) mówi, że jest jakieś łamanie prawa. Po i PSL robią wszystko by torpedować porozumienie Polski z KE. Zwróciliście się do KE by zaskarżyć Polskę do TK. To nie Timmermans, to wy walczycie z Polską w Brukseli. Walczycie z reformą sądownictwa. To co państwo zrobiliście z Polską przez kilkanaście lat woła o pomstę do nieba. Ludzie są krzywdzeni – stwierdziła Lichocka.

Poseł PSL Marek Sawicki, odnośnie pracujących sędziów przypomniał, ze pierwsza dekomunizacja miała miejsce dzięki AWS w 98 roku. Po 99. natomiast, była przeprowadzona weryfikacja sędziów – jak sam stwierdził, „być może nie wszystkich” udało się usunąć.

 - Ja jestem ofiarą wadliwego systemu wymiaru sprawiedliwości. Są wątpliwości odnośnie nowej KRS ale nie zgodzę się, że wybrana jest niekonstytucyjnie. Ja nie dzielę sędziów ze względu na wiek. Sąd Najwyższy z Apelacyjnym okradli mnie z dorobku życia. To nie jest sam problem wieku. Średnia wieku sędziów to 44 lata co zaskakuje. Jedna zmiana jest dobra, że o tym zadecyduje prezydent – on ma do tego władzę bo został wybrany bezpośrednio – stwierdził poseł Kukiz’15.

- Wszyscy się zgodzimy, że Polsce potrzebna jest gruntowna reforma wymiaru sprawiedliwości. Dla mnie istotne jest to, że niestety nie eliminuje się czarnych owiec ze środowiska. Zamiast eliminować naganne przypadki, oni wzajemnie się bronią – stwierdził Zbigniew Gryglas.

- Reforma sądów powszechnych już pokazuje jak dobrze działa. Sąd rejonowy nie uległ w sprawie Gawłowskiego. Potem PO chciało wywrzeć presję na sędzim okręgowym by uchronić kumpla przed aresztem. Ale sędziowie byli z losowania wyznaczeni i nie można było ustalić składu, który by go uwolnił. Mimo presji politycznej, sędziowie nie ulegli. Gratuluje rejonowym i okręgowym sędziom, że nie ulegli. Ta reforma wyraźnie działa – stwierdziła Lichocka.

Źródło: Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy