Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Duda postuluje wzmocnienie zwierzchnictwa nad armią. "Prerogatywy prezydenta nie odzwierciedlają silnego mandatu głowy państwa"

dc 13:08 10 sierpnia 2015
FACEBOOK/ ANDRZEJ DUDA
Prezydent ma chyba za słabe uprawnienia. Można by wzmocnić jego zwierzchnictwo nad armią, warto by z nim uzgadniać ministra obrony. Zwiększmy też jego wpływ na politykę zagraniczną i na sądownictwo – mówi w rozmowie z tygodnikiem "wSieci" Andrzej Duda.

Prezydent uważa, że prerogatywy prezydenta nie odzwierciedlają silnego mandatu głowy państwa, wynikającego z wyborów i postuluje rozpoczęcie dyskusji na temat nowej konstytucji.

– Konstytucjonaliści od lat mówią o podstawowej sprzeczności: prezydent ma silny mandat i ograniczone uprawnienia – podkreśla głowa państwa.

Duda uważa również, że prezydent potrzebuje większych wpływów w kształtowaniu polityki zagranicznej. – W Radzie Europejskiej zasiadają przecież szefowie państw i rządów. W Polsce mamy prezydenta o silnym mandacie i zbyt mało wyraźnej roli w polityce zagranicznej. I jest wreszcie kwestia wpływu głowy państwa na wymiar sprawiedliwości. Przecież prezydent powołuje sędziów – dodaje.

Prezydent tłumaczy także dlaczego hasło „Polska w ruinie” przypisano jego kampanii. – Wiele z moich wypowiedzi było wyrywanych z kontekstu lub wręcz przekręcanych. Ja się odwoływałem do przeszłości, mówiłem o naszych pradziadkach, dziadkach i ojcach – oświadczył Duda, dodając, że „gdyby nie doszło do II wojny, bylibyśmy dziś na poziomie państw zachodnich”.

– Ja mówiłem tyle: skoro oni podnosili Polskę z ruin, my mamy zadanie prostsze: naprawić ją – dodał Duda.

 CZYTAJ TAKŻE:

Kłopoty Krzysztofa Ziemca z powodu zdjęcia z Andrzejem Dudą 

Mastalerek: Premier Kopacz próbuje prowadzić kampanię parlamentarną kosztem prezydenta Dudy

Źródło: wsieci.pl, interia.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze