Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Drastyczny wzrost zachorowań w Szwajcarii. Gut: odpuściła restrykcje i poszła w stronę gospodarki

Aleksandra Robaczewska 17:50 18 grudnia 2020
Na 100 000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni liczba osób zakażonych wyniosła ostatnio 348pixabay.com
W Szwajcarii sytuacja epidemiologiczna z dnia na dzień się pogarsza. Liczba zachorować wciąż rośnie, choć wszyscy zakładali, że w grudniu ostatecznie spadnie. Na 100 000 mieszkańców w ciągu siedmiu dni liczba osób zakażonych wyniosła ostatnio 348. Dla porównania w Niemczech jest to obecnie 185.

W związku z tą sytuacją w Szwajcarii zapytaliśmy eksperta, skąd wynika taka przepaść w zakażeniach Covid-19, w porównaniu z innymi państwami.

Włodzimierz Gut, profesor nauk medycznych oraz wirusolog stwierdził, że za przyczynę takich przyrostów zachorowań jest odpowiedzialne rozluźnienie restrykcji społecznych:

- Szwajcaria zawiodła z tego samego powodu co wszyscy. Odpuściła restrykcje i poszła w stronę gospodarki - powiedział w rozmowie z naszym portalem.

- Ja na początku najbardziej kibicowałem właśnie Szwajcarii i Austrii. Oba te państwa poszły w stronę ograniczeń społecznych, a na drugim miejscu dopiero stawiały gospodarkę. Niestety z miesiąca na miesiąc coraz bardziej zaczęła się liczyć ekonomia - stwierdził w rozmowie z nami wirusolog.

- Szwajcaria zrobiła to, co wszyscy w Europie. Kiedy sytuacja polepszyła się, to popuścili obostrzenia. Dlatego właśnie teraz mamy tego efekt - dodał Włodzimierz Gut.

Oddziały intensywnej terapii w Szwajcarii są przepełnione, liczba przypadków zachorowań na koronawirusa jest dwukrotnie większa, niż w Niemczech - mimo to, rząd pozostawił, że restauracje, domy publiczne i ośrodki narciarskie pozostana otwarte.

Co z sytuacją w Polsce?

W naszym kraju od 28 grudnia do 17 stycznia, czyli do końca ogłoszonej wcześniej przerwy szkolnej rząd wprowadza kwarantannę narodową.

Restrykcje będą obejmowały zamknięcie hoteli, stoków narciarskich, galerii handlowych poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi. Będzie wprowadzona godzina policyjna w noc sylwestrową, czyli zakaz przemieszczania się będzie obowiązywał od godz. 19 dnia 31 grudnia do godz. 6 rano dnia 1 stycznia Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową będą musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie. Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego.

Szereg obowiązujących już ograniczeń pozostanie bez zmian:

  • Osoby poniżej 16. roku życia od poniedziałku do piątku w godzinach 8-18 mogą przemieszczać się tylko z opiekunem
  • W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji
  • Zamknięte są siłownie, kluby fitness i aquaparki
  • Zamknięte są restauracje i bary, a posiłki mogą być wydawane tylko na wynos
  • Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
  • W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia
  • W sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów

 

Źródło: portal TV Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze