Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr Żółtaniecki: Obozy dla uchodźców jak obozy koncentracyjne. Nie jesteśmy przygotowani

mk 12:12 12 lipca 2015
dr Łukasz Jasina, dr Ryszard Żółtaniecki, prof. Paweł Soroka, Jakub Moroztelewizja republika
– Obozy dla uchodźców wyglądają jak obozy koncentracyjne. Nie jesteśmy przygotowani infrastrukturalnie, by zapewnić im dobre warunki – mówił w programie „Geopolityka” dr Ryszard Żółtaniecki z Collegium Civitas. – Dla nas egzotyczna jest problematyka Libii czy Syrii, tak jak dla Portugalczyków egzotyczna jest kwestia wojny na Ukrainie – dodał.

Sprawa imigrantów

 – Pytanie brzmi przyjmować czy nie – mówił dr Łukasz Jasina z Kultury Liberalnej. Jego zdaniem bez względu na odczucia etyczno-moralne w tej kwestii uchodźcy wciąż będą napływać, a sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie będzie się pogarszać. – Unia nagle nie może sobie zaprzeczać i przestać ich przyjmować – dodał.  

– Polska jest daleko od tych państw, z których napływają imigranci, nie była też państwem posiadającym kolonie, więc tego rodzaju uchodźcy do nas nie przyjeżdżają sami z siebie – stwierdził prof. Paweł Soroka. Politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach podkreślał, że do Polski jednak napływają uchodźcy z Europy Wschodniej.

– To nie jest łatwa sprawa, jej regulacja wymaga lat i przemyślanych strategii – stwierdził. Według niego, aby doprowadzić do konkretnych rozwiązań należy zająć się przyczynami problemu. – Należy się zastanowić, jak przeciwdziałać upadkowi państw, z których imigranci napływają – ocenił.

Zdaniem dr. Żółtanieckiego sprawa imigrantów to problem solidarności europejskiej. – Dla nas egzotyczna jest problematyka Libii czy Syrii, tak jak dla Portugalczyków egzotyczna jest kwestia wojny na Ukrainie – zauważył.

Z kolei według dr. Jasiny w tej chwili imigranci kosztują Polskę bardzo niewiele i nie wynikają z tego żadne koszty społeczne.

Wtórował mu prof. Soroka. – Na tym etapie, gdzie chodzi tylko o 2 tys. uchodźców to nie jest duży problem – zaznaczył.

Dr Ryszard Żółtaniecki podkreślał również, że warto przyjrzeć się warunkom, w jakich znajdują się uchodźcy w Polsce. – Obozy dla uchodźców wyglądają jak obozy koncentracyjne. Nie jesteśmy przygotowani infrastrukturalnie, by zapewnić im dobre warunki – ocenił.

Dr Jasina także przypomniał, że aktualnie Polska boryka się z problemem uchodźców z Czeczenii. – Kwestią należy się zająć na poważnie. Trzeba się zastanowić, czy my tym uchodźcom nie wyrządzimy większej krzywdy – ocenił.

Źródło: telewizjarepublika.pl

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze