Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr Targalski: Czy Polska i Ukraina powinny prowadzić wspólną politykę strategiczną?

AS 21:00 12 stycznia 2018
Telewizja Republika
W dzisiejszym programie dr Jerzy Targalski poruszył dwa tematy. W pierwszej części skupił się na chińskich inwestycjach w środkową Azję oraz planach utworzenia nowego Szlaku Jedwabnego, natomiast w dalszej części poruszył temat czy Polska i Ukraina powinny prowadzić wspólną politykę strategiczną.

Dr Targalski w swoim programie opowiada o ogromnych inwestycjach poczynionych przez Chińczyków w środkowej części Azji w krajach takich jak Uzbekistan, Tadżykistan, Kazachstan czy Kirgistan. Są one skoncentrowane przede wszystkim na budowie infrastruktury. Jednym z głównych założeń chińskich inwestorów jest utworzenie kolei pięciu narodów łączącej ich kraj z Iranem, a następnie z Turcją.


- To jest tzw. kolej pięciu narodów. [...] Jest to pierwsze bardo ważne połączenie Chin z Europą. Szybkość składów kolejowych ma wynosić 120 km/h, a pasażerskich 250 km/h.

Zauważa, że w ten sposób Chiny próbują utworzyć nowy ważny szlak handlowy pomijający Rosję. - Proszę zauważyć, że szlak jedwabny powstaje poprzez inwestycje w Azji Środkowej i Iranie, a nie poprzez inwestycje w Rosji. Rosja jest na uboczu. Chiny postanowiły Rosję trzymać z daleka, jako obszar jednak niepewny.


Ponadto dr. Targalski dostrzega także inne pozytywne aspekty.- Dzięki Azji Środkowej będzie można połączyć Iran z Chinami drogą lądową a nie morską, gdzie zagrażałyby siły amerykańskie.W dalszej części programu porusza temat: czy Polska i Ukraina potrzebuje wspólnej strategii geopolitycznej. 

Co jest naszym najważniejszym celem strategicznym? Odsunięcie Rosji i budowa międzymorza jako gwarancji naszego bezpieczeństwa i naszej niepodległości.


Doktor uważa, że jeżeli nie odsuniemy Rosji będziemy stale zagrożeni, czyli można powiedzieć, że Ukraina jest dla nas konieczna.
Stwierdza, że: dla nich najważniejszymi sojusznikami są Niemcy i Francja, ponieważ oni pilnują żeby Rosja Ukrainy sobie nie podporządkowała. Zdaniem doktora Ukraińcy nie powinni liczyć na Francję: Francja nikogo nie będzie broniła oprócz siebie, nawet być może siebie nie będzie broniła tylko wezwie na pomoc Rosję, tak samo jak i na Niemców: W interesie niemieckim jest porozumienie z Rosją.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.150/1) - SENSACYJNE ODKRYCIA NA WESTERPLATTE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze