Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr Soroka: W sprawach bezpieczeństwa militarnego trzeba reagować adekwatnie do konkretnych sytuacji!

M.N. 15:53 24 września 2018
Telewizja Republika
W sprawach bezpieczeństwa militarnego trzeba reagować adekwatnie do konkretnych sytuacji. Nie ma jednej recepty – powiedział dla Telewizji Republika dr hab. Paweł Soroka.

Utworzenie stałej bazy USA w Polsce przywołując porozumienia NATO-Rosja z Paryża (1997) w aspekcie przełamania jego zapisów, w moim przekonaniu „zwolni” Rosję z przestrzegania przedmiotowego dokumentu, a to już potęguje zagrożenie naszego bezpieczeństwa – napisał na Twitterze Mirosław Różański.

Gen. Różański to były dowódca rodzajów sił zbrojnych, który odszedł do rezerwy w 2016 r. Różański znany jest ze swych kontrowersyjnych wypowiedzi. W sierpniu br. podczas festiwalu muzycznego w Kostrzynie nad Odrą generał porównywał sytuację w kraju do sytuacji, jaka ma miejsce w Syrii. Generał sugerował wówczas, że Polsce grozi wojna, a we władzach potrzebna jest zmiana.

 

– Pan Różański odwołał się do aktu NATO przed przyjęciem m.in. Polski, ale wtedy była całkiem inna sytuacja geopolityczna. (…) Sytuacja się znacznie jakościowo zmieniła. W sprawach bezpieczeństwa militarnego trzeba reagować adekwatnie do konkretnych sytuacji. Nie ma jednej recepty.

Polska awansowała z grupy krajów rozwijających się do prestiżowego grona rynków rozwiniętych. W poniedziałek debiut Giełdy Papierów Wartościowych i 36 polskich spółek w indeksie FTSE Russell.

– Sytuacja gospodarcza w Polsce się poprawia. (…) Ważną rolę odgrywają tutaj tzw. agencje ratingowe. (…) Na pewno to co stało się podczas wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie na zachowanie tych organizacji wpłynęło. Zasada jest prosta jeśli w danym państwie stabilna jest sytuacja militarna, polityczna i gospodarcza to zaufanie rośnie – mówił nam dr Soroka.

BUDOWA FORT TRUMP

– Na razie mamy wypowiedź Trumpa, który nie powiedział nie. Są już komentarze na ten temat w USA. Decyzji ostatecznej nie podejmuje sam prezydent Stanów Zjednoczonych. Tutaj musi głos zabrać kongres. Myślę, że powstaną materiały i ta deklaracja będzie brana pod uwagę. Moim zdaniem decyzja zapadnie wiosną – zaznaczył dr Paweł Soroka.

– Równolegle z wizytą w Waszyngtonie odbyło się posiedzenie nt. Trójmorza. (…) To też należy widzieć w wzajemnym związku. Amerykanie chcą zwiększyć swoją obecność w tych krajach, a Polska wyrasta na lidera – ocenił Soroka.

– Trump wypowiedział się negatywnie nt. Nord Stream 2, ale nie zapowiedział sankcji. To negatywne zdanie może mieć pozytywny wydźwięk dla Polski – dodał.

W zeszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda spotkał się w Waszyngtonie z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Andrzej Duda mówił w Białym Domu, że bezpieczeństwo Polski jest dla niego najważniejsze. - Mam nadzieję, że zbudujemy razem w Polsce "Fort Trump" - powiedział. Trump podał z kolei, że utworzenie stałych baz wojsk amerykańskich w Polsce kosztowałoby ok. 2 miliardów dolarów. - Myślę, że to mogłoby być coś przydatnego dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa naszych krajów - przekonywał amerykański prezydent.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.167/1) - SKĄD KWAŚNIEWSCY MAJĄ MILIONY?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze