Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dr Buława: Powstanie styczniowe to ostatni moment, kiedy ramię w ramię walczą narody wielonarodowościowej Rzeczypospolitej

AS 20:15 22 listopada 2019
Telewizja Republika
– Powstanie styczniowe moglibyśmy nawet uznać za ostatni moment, kiedy w ramię w ramię pod znakiem pogoni i orła białego, a gdzieniegdzie Michała Archanioła, walczą narody, społeczeństwa dawnej wielonarodowościowej Rzeczypospolitej przeciwko wspólnemu wrogowi, którym jest oczywiście carska Rosja – powiedział w rozmowie z Marcinem Bąkiem w programie Telewizji Republika dr Adam Buława, historyk.

– Dzisiaj odbył się uroczysty powtórny pochówek powstania styczniowego - zaczął Marcin Bąk. 

– Należałoby wskazać na taki o to fakt, że mamy we wspólnej historii kilka takich momentów węzłowych. Są nimi z pewnością unię (...), potem mamy Konstytucję 3 Maja, zaręczenie wzajemne obojga narodów, a następnie powstania, czyli powstanie listopadowe i styczniowe właśnie - mówił o historii Polski i Litwy dr Adam Buława.

– Powstanie styczniowe moglibyśmy nawet uznać za ostatni moment, kiedy w ramię w ramię pod znakiem pogoni i orła białego, a gdzieniegdzie Michała Archanioła, walczą narody, społeczeństwa dawnej wielonarodowościowej Rzeczypospolitej przeciwko wspólnemu wrogowi, którym jest oczywiście carska Rosja - kontynuował. 

– Postacią nieco może inną, bo działającą na niwie cywilnej jest Wincenty Kalinowski, prawnik, ale taki człowiek o którym można było wtedy powiedzieć, że się identyfikuje tak naprawdę z trzema płaszczyznami narodowościowymi - powiedział historyk. 

– Był taki można powiedzieć trzy w jednym - Polakiem, Litwinem i Białorusinem. Atrakcyjność kultury polskiej powodowała, że można się było identyfikować z tą kulturą, będąc jednocześnie obywatelem Wielkiego Księstwa Litewskiego - dodał. 

– Te Litwa przedrozbiorowa to była Litwa etniczna i ziemię białoruskie. Wreszcie te jego korzenie białoruskie, które m.in. umożliwiają mu zwracanie się do ludu, do chłopów właśnie w języku białoruskim 0 opowiadał dr Buława. 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze