Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dostawy gazu z USA zwiększą suwerenność energetyczną Polski. "Nasi poprzednicy chcieli podpisać umowy z Gazpromem, to byłyby takie gazowe kajdany"

PR 10:45 17 października 2018
zrzut ekranu: Youtube / Kancelaria Premiera
Mateusz Morawiecki powiedział, że podpisanie przez PGNiG dwóch długoterminowych umów na dostawy gazu skroplonego z USA zwiększy suwerenność i konkurencyjność energetyczną naszego kraju. - Nasi poprzednicy chcieli podpisać umowy z Gazpromem do roku 2037. to byłyby takie rzeczywiście gazowe kajdany i uzależnienie na wiele lat od Rosji. Tymczasem wraz z przyjściem rządu PiS przystąpiliśmy do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie różnych źródeł gazu - powiedział premier Morawiecki.

 

Mateusz Morawiecki powiedział, że podpisanie przez PGNiG dwóch długoterminowych umów na dostawy gazu skroplonego z USA zwiększy suwerenność i konkurencyjność energetyczną naszego kraju.

- Nasi poprzednicy chcieli podpisać umowy z Gazpromem do roku 2037. to byłyby takie rzeczywiście gazowe kajdany i uzależnienie na wiele lat od Rosji. Tymczasem wraz z przyjściem rządu PiS przystąpiliśmy do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie różnych źródeł gazu. Ze szczególnym uwzględnieniem sprowadzania gazu ze Stanów Zjednoczonych i z Norwegii. W tym celu tworzymy powiązania gazowe (…).

Szef rządu zwracał też uwagę, że Polska nie tylko chce importować surowiec z USA, ale również zwiększa jego wydobycie w kraju.

- Umowy na dostawy gazu z zewnątrz, na eksplorację, na wydobycie naszego, krajowego gazu, połączone z rozszerzeniem sieci gazowej, to jest ten wielki program PGNiG-e, do którego przystąpiła niedawno w Halinowie. Będzie on dotyczył wszystkich 16 województw i 374 gmin. Ten wielki program doprowadzi do poszerzenia możliwości dystrybucji gazu do większości gmin, które jeszcze dzisiaj nie są zgazyfikowane w najbliższych pięciu, dziesięciu latach - powiedział premier.

- Powiększamy zdolności przyjmowania gazu w terminalu w Świnoujściu z 5 mld metrów sześciennych na 7,5 mld metrów sześciennych - powiedział szef rządu. - Wraz z przyjściem rządu Prawa i Sprawiedliwości przystąpiliśmy do zdecydowanych działań mających na celu pozyskanie gazu z różnych źródeł (...) ze szczególnym uwzględnieniem możliwości sprowadzania gazu ze Stanów Zjednoczonych i z Norwegii - mówił również Mateusz Morawiecki. 

We wtorek późnym wieczorem PGNiG poinformowało o podpisaniu dwóch umów długoterminowych na dostawy gazu skroplonego LNG z amerykańskimi firmami Venture Global Calcasieu Pass, LLC oraz Venture Global Plaquemines LNG, LLC.

Dostawy mogą być przedmiotem dalszego obrotu przez spółkę na międzynarodowych rynkach i realizowane będą w formule free-on-board, oznaczającej odbiór towaru przez kupującego w porcie załadunku. 

 

 

 

 

Źródło: IAR, twitter.com/PremierRP

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze