Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dobre wieści! Polska liderem wzrostu PKB w Unii Europejskiej!

A.N 15:08 8 grudnia 2019
pixabay/grafika ilustracyjna
Według najnowszych danych Eurostatu dotyczących dynamiki PKB państw Unii Europejskiej, Polska uplasowała się na szczycie rankingu.

Zgodnie z opublikowanymi szacunkami Eurostatu w trzecim kwartale 2019 r. PKB skorygowany sezonowo wzrósł o 0,2 proc. w strefie euro (EA19) i o 0,3 proc. w UE28 w porównaniu z poprzednim kwartałem. W skali roku natomiast PKB wzrósł o 1,2 proc. w strefie euro i o 1,4 proc. w UE28, zgodnie z szacunkami opublikowanymi przez Eurostat. 

W odniesieniu do krajów UE, w których dostępne są już dane za trzeci kwartał 2019, największy wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału odnotowano w Polsce. 

Pomiędzy drugim a trzecim kwartałem tego roku polska gospodarka rosła w tempie 1,3 proc. Wzrosty na poziomie 1 proc. zanotowały jeszcze Węgry (+ 1,1 proc.) i Estonia (+ 1,0 proc.). Kolejne pastwa to Bułgaria, Chorwacja oraz Słowenia (wszystkie +0,8 proc.). 

Największe spowolnienie odnotowano w Niemczech, Włochach i Austrii. Te gospodarki od drugiego kwartału 2019 r. odnotowały wzrost PKB zaledwie o 0,1 proc..

W zestawieniu rocznym także prym wiodą państwa Europy wschodniej. Największy wzrost w trzecim kwartale 2019 r. w porównaniu do kwartału sprzed roku zanotowano na Węgrzech - 4,8 proc. Polska wraz z Estonią znalazły się na drugim miejscu najszybciej rozwijających się gospodarek. Oba te kraje w ciągu roku osiągnęły wzrost PKB o 4,1 proc.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy najwolniej rosły gospodarki Włoch i Niemiec. PKB Włoch wzrósł zaledwie o 0,3 proc., a niemiecka gospodarka o 0,5 proc.   

 
 

Źródło: Eurostat/money.pl

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
Najnowsze