Dobre wieści! OECD podnosi prognozy wzrostu PKB dla Polski

Artykuł
fshoq/grafika ilustracyjna

– Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podnosi prognozy wzrostu PKB dla Polski – poinformował w mediach społecznościowych Paweł Jurek, rzecznik prasowy Ministerstwa Finansów.

Jak napisał Paweł Jurek, zgodnie z prognozami OECD w 2019 r. wzrost PKB w Polsce wyniesie 4.3 proc. (wcześniejsza prognoza wynosiła 4,2 proc. ) oraz 3,8 proc. w 2020 r. (przy wcześniejszej prognozie 3,5 proc.).

– OECD obniża także prognozę deficytu i długu sektora gg – poinformował rzecznik resortu finansów. 

Jak wskazano w raporcie:

– Wzrost gospodarczy pozostanie solidny, choć spowolni do 3,0 proc. z 3,8 proc. w 2020 r. Zarówno prywatne, jak i publiczne inwestycje spowolnią, a niski wzrost globalnego handlu ograniczy (dynamikę – red.) eksportu. Wzrost konsumpcji prywatnej stopniowo wyhamuje, wraz z zanikiem wpływu nowych transferów socjalnych i obniżek podatków. 

OECD prognozuje, że inflacja w Polsce w 2020 r. wyniesie 2,9 proc., a rok później 2,8 proc., w związku z czym wcześniejsza niż w 2021 r. podwyżka stóp procentowych mogłaby ograniczyć presję inflacyjną.

– Wzrost płac może pozostać solidny, co odzwierciedla rosnące ograniczenia po stronie podażowej, stałe podwyżki płacy minimalnej oraz podwyżki w sektorze publicznym. Rosnące koszty pracy, ceny energii, a także podwyżki akcyzy na tytoń, będą pchać inflację w górę w latach 2020-21. Choć oczekuje się, że bank centralny utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie w najbliższych 2 latach, rozpoczęcie wcześniejszych podwyżek stóp procentowych pomogłoby ograniczyć presję inflacyjną – napisano w raporcie. 

OECD rekomenduje Polsce przeprowadzenie reform strukturalnych, które miałyby wzmocnić wzrost gospodarczy w średnim terminie, dotyczących spadającej liczby osób w wieku produkcyjnym oraz niskiej wydajności pracy.

 

Źródło: MEDIA/Twitter

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy