Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Dobra wiadomość ! Wojownik o prawa Polaków na Litwie został wiceprezesem Rady Polonii Świata!

Sm 15:21 10 maja 2017
Ta mało w Polsce znana organizacja łączy i reprezentuje 20 milionów Polaków na całym świecie.

 

W dniach 1-2 maja 2017 roku odbył się Walny Zjazd członków Rady Polonii Świata. W zgromadzeniu, które odbyło się w Pułtusku wzięli udział Polacy z 32 krajów świata. Było to niezmiernie ważne spotkanie, gdyż zakończyło się wyłonieniem nowych władz Rady Polonii Świata.

Przewodniczącą Rady Polonii Świata została wybrana silnie związana z harcerstwem działaczka polonijna Teresa Berezowski z Kongresu Polonii Kanadyjskiej. Teresa Berezowska jest córką Romualda, byłego oficera I Polskiej Dywizji Pancernej i Haliny, której udało się przeżyć wywózkę na Sybir.

Wiceprezesem został wielki patriota, europoseł z Litwy, lider Akcji Wyborczej Polaków na Litwie Waldemar Tomaszewski. Nowy wiceprezes to prężnie działający polityk oraz działacz mniejszości polskiej narodowej na Litwie. Tomaszewski przyszedł na świat w wileńskiej, inteligenckiej rodzinie. Rodzice całe życie poświęcili pracy pedagogicznej, ojciec Waldemara przez wiele lat był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Płocienniszkach. Już w czasach studenckich Waldemar Tomaszewski był aktywnie związany z ruchem odrodzenia narodowego. W roku 2009 i 2014 ubiegał się o fotel prezydenta na Litwie. Wybory z 2009 roku mimo, że nie zakończyły się zwycięstwem, to uplasowały kandydata na 4 miejscu z 5% poparciem w skali kraju, co było ogromnym sukcesem i świadczyło o zaufaniu, jakim społeczeństwo darzy Tomaszewskiego. Za swoje zasługi został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2009 roku został wybrany europosłem. Tomaszewskiego wspierają i popierają nie tylko Polacy, ale i Litwini. Jak sam podaje, w swoim życiu kieruje się przede wszystkim Dekalogiem, jest wierzącym i praktykującym katolikiem, który zawsze z odwagą staje w obronie wartości chrześcijańskich.

Obok Tomaszewskiego drugim wiceprezesem została Helena Miziniak ze Zjednoczenia Polskiego w Wielkiej Brytanii. Podczas Walnego Zjazdu powołano również 10-osobowe prezydium Rady Polonii Świata w następującym składzie: Tadeusz Adam Pilat ze Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji (sekretarz), Aleksander Zając z Konwentu Polonii w Niemczech (skarbnik), Bożena Kamiński – Kongres Polonii Amerykańskiej, Marek Domaradzki – Kongres Polonii Kanadyjskiej, Leszek Wikariusz – Rada Naczelna Polonii Australijskiej, Czesław Maryszczak – przedstawiciel Światowej Federacji Stowarzyszenia Polskich Kombatantów, Halina Romanowa z Kongresu Polaków w Rosji.

czytaj_dalej_tv_republika_12

Źródło: Swiato-podglad.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze