Demonstracje na ulicach Aten. Grecki parlament przyjął pakiet oszczędnościowy

Artykuł
FLICKR/KELVIN WONG/CC BY-NC-ND 2.0

Wśród zmian przyjętych przez rząd jest reforma emerytalna oraz modyfikacje w systemie podatkowym, których domagali się wierzyciele. Podczas demonstracji po decyzjach parlamentu w Atenach doszło do zamieszek.

Wierzyciele domagali się przegłosowania pakietu oszczędnościowego, gdyż był to ich warunek udzielenia Grecji kredytu o łącznej wartości 86 mld euro. Pożyczka ta jest odblokowaniem kolejnej transzy pieniężnej, z trzeciego programu kredytowego dla Grecji.

W niedzielę przeciwko decyzjom rządu, w Atenach protestowało tysiące osób. Doszło do zamieszek, m.in. obrzucenia koktajlami Mołotowa i świecami dymnymi policjantów, będących przed siedzibą parlamentu.

Reforma emerytalna

Zmiany w systemie emerytalnym są jedną z głównych reform, które musiał przeprowadzić rząd Grecji.

W czerwcu 2015 roku, w zamian za pomoc od unijnych wierzycieli, premier Alexis Tsipras zgodził się zmniejszyć kwotę przeznaczaną na emerytury o 1,8 mld euro. W związku z przyjętą reformą, maksymalna wysokość emerytury zostanie obniżona z 2,7 tys. euro do 2,3 tys. euro, zaś minimalna emerytura będzie wynosić 384 euro.

Według reformy, nowe emerytury zostaną zredukowane średnio o 15 proc., a także zwiększone zostaną składki emerytalne, zarówno przez pracodawców, jak i pracowników. Znacznie wzrosną składki płacone przez przedstawicieli wolnych zawodów, a także rolników.


Czytaj również:

Merkel: Jeżeli nie dojdziemy do porozumienia z Turcją, to Grecja nie uniesie ciężaru tego kryzysu

 

Źródło: reuters.com, bbc.com, Telewizja Republika

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy