Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Demokracja za PO: matka, ojciec, córka i syn ukarani bezprawnym zakazem stadionowym. „Wywiad z chuliganem” dziś o 22.15

Mn 17:00 11 marca 2018
Mimo, że ma dwoje dorosłych dzieci, jeździ na wyjazdowe mecze Legii Warszawa, a nawet ukarana była absurdalnym zakazem stadionowym. Jej córka Magda, która była twarzą protestów kibiców przeciwko Tuskowi i bohaterką filmu „Kibol” po ośmiu latach uniewinniona została za słynną Akcję Widelec. Dziś Skarb Państwa wypłaca za tę akcję setki tysięcy zł odszkodowań. Ewa Smalcerz, radna miasta Warszawy z PiS będzie dziś o 22.15 gościem „Wywiadu z chuliganem”.

- Na Legii krążył żart, że jesteśmy patorodziną”, no bo wszyscy ukarani. Ja miałam zaszczytny tytuł „patomatki – śmieje się Ewa Smalcerz. Zakaz stadionowy, jakim była ukarana w czasach wojny kibiców Legii z koncernem ITI oraz rządem Tuska, należał do najbardziej kuriozalnych.

To było wtedy, kiedy naszego Piotra Staruchowicza ściągano z gniazda. Panowie ochroniarze psikali takim pomarańczowym gazem. Dlatego siłą rzeczy przesunęłam się tam, gdzie gaz nie docierał. Zakraplałam też oczy chłopakom, co tym gazem dostali dosyć mocno. I za to dostałam zakaz stadionowy – wspomina Ewa Smalcerz. Powodem zakazu miało być… opuszczenie krzesełka stadionowego i zajęcie niewłaściwego miejsca. Po odwołaniu absurdalny zakaz wobec Ewy Smalcerz anulowała Ekstraklasa SA. Ale nie w przypadku wszystkich kibiców dochodzenie sprawiedliwości było tak skuteczne.

Bicie kluczami po jądrach, zmuszanie do przysiadów nago, gazowanie w zamkniętym samochodzie, wymuszanie przyznania się do winy – takie metody policja stosował wobec kibiców Legii zatrzymanych w 2008 r. Kibiców zatrzymano aż 752, a akcją chwalił się następnego dnia Grzegorze Schetyna. Niemal wszyscy zostali po latach uniewinnieni i dziś państwo wypłaca im olbrzymie odszkodowania.

- Nikt nas za to do dziś nie przeprosił. Także tych rodziców, którzy widzieli swoje dzieci w kajdankach za coś, czego nie zrobiły – mówi Ewa Smalcerz. Jej córka Magda, absolwentka iberystyki i resocjalizacji, w czasie policyjnej akcji robiła zdjęcia. - Magda spóźniła się na marsz, bo była na wykładach. Niektóre zdjęcia, które udało jej się zrobić były drastyczne i mogły być dowodem w sądzie. Policjanci wciągnęli ją na siłę do kordonu, a potem zatrzymali. Panowie wzięli w depozyt aparat Magdy i zdjęcia poznikały. Porobiły się takie dziury – opowiada radna.

Magda Smalcerz nie dała się zastraszyć. Wygadana blondynka z Legii stała się słynna na całą Polskę w czasie protestów przeciw rządowi PO, jeżdżąc po  kraju wyśmiewającym go „Tóskobusem”. Wystąpiła też w kultowym filmie „Kibol” Tadeusza Śmiarowskiego. Po ponad ośmiu latach została uniewinniona za Akcję Widelec.

Gdy kibiców Legii karano za wulgarne okrzyki pod adresem właściciela ich klubu, a jednocześnie telewizji TVN, wymyśli oni nowe hasło: „ITI patataj!”. Pamiętam taką historyjkę, kiedy tata trzymał swojego małego synka na barana i on trzymał kartkę, gdzie było napisane „ITI” i taki ładny dopisek pod spodem. I zaraz masa ochroniarzy, żeby dziecku tą kartkę wyrwać. Taka była wtedy demokracja – wspomina Ewa Smalcerz.

Dziś ma poczucie, że warto się było postawić tamtej władzy. Od rana do nocy media tłukły, jacy kibice są paskudni, jakie to bandziory i Bóg wie jeszcze kto. A potem wyszło zupełnie inaczej. My robimy nadal to, co wtedy robiliśmy. A tamtych panów, tak za przeproszeniem, już nie ma. No może prawie nie ma i mam nadzieję, że to się bardzo szybko dla nich źle skończy – stwierdza.

Ewa Smalcerz opowie także o warszawskich aferach. Mieszka na Wilanowie i podkreśla, że nie chce by jej dzielnica kojarzyła się tylko z Miasteczkiem Wilanów. - To także ten stary, prawdziwy Wilanów, z osiedlami willowymi, z tradycjami i cmentarzem, gdzie jest masa powstańczych grobów – mówi. Kibice Legii z Wilanowa wspierają tamtejszych kombatantów.

Jak podkreśla radna, kibice są w dzisiejszym świecie ostoją normalności. – W stolicy Polski wyrzucano z domów powstańców warszawskich, żeby elity miały gdzie mieszkać. Ten świat nie idzie w tym kierunku, w którym powinien. To, co kiedyś uznawane było za złe, dzisiaj stało się naturalne, normalne. Na szczęście są kibice, którzy ten świat unormalniają – podkreśla.

(mn)

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze