Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Daniels do Sprawiedliwych wśród Narodów Świata: Jak mogę wyrazić wdzięczność, podziękować? Można tylko błagać

AS 18:10 4 marca 2019
Telewizja Republika
Nie było ani jednej rodziny polskiej, albo żydowskiej, której nie dotknęły okrucieństwa szerzone przez nazistowskie Niemcy w tych okrutnych czasach. Na przestrzeni ostatnich lat widzieliśmy wiele napięć pomiędzy naszymi narodami. Najstraszliwsze jest to, że odradza się ta nazistowska ideologia. Przesłanie sprawiedliwych wśród narodów świata rzuca światło na tę historię. Daje przykład tego, jak powinniśmy działać i jak powinniśmy działać dalej – powiedział Johnny Daniels podczas uroczystości wręczenia nagród im. Żabińskich.

– Ludzie często zadają mi pytanie: czemu jestem tutaj w Polsce. Ludzie mogą się dziwić, dlaczego 32-letni brytyjsko-izraelsko-polski Żyd mieszka w Polsce. Odpowiedź jest bardzo prosta: my Żydzi i Polacy mamy absolutny obowiązek, żeby nigdy nie zapomnieć, żeby nie zapomnieć 6 mln Żydów zamordowanych przez nazistowskie Niemcy, 3 miliony Polaków i innych narodowości. Dla mnie ważne jest też to, aby nie zapomnieć o cichym bohaterach. Nigdy nie zapomnimy o was, sprawiedliwych wśród narodów świata - mówił Johnny Daniels. 

 – To w Polsce karano śmiercią za ratowanie żydów. (...) Ratowali naszych braci i siostry. Jak mogę wyrazić wdzięczność, podziękować? Można tylko błagać - podkreślił. 

– Jestem po prostu młodą osobą, która powinna robić, to co robi. Nie na wszystkie pytania mam odpowiedzi i do dzisiaj nie daje mi spokoju odpowiedź na pytanie, jak możemy wyrazić naszą wdzięczność. Jak można podziękować komuś, kto nie tylko ryzykował życie, ale także stracił je, bądź życie swoich bliskich - mówił Daniels.

 – Zadaje sobie pytanie: Czy zaryzykowałbym życie swoich i najbliższych, by ratować innych? - mówił. 

– Nie było ani jednej rodziny polskiej, albo żydowskiej, której nie dotknęły okrucieństwa szerzone przez nazistowskie Niemcy w tych okrutnych czasach. Na przestrzeni ostatnich lat widzieliśmy wiele napięć pomiędzy naszymi narodami. Najstraszliwsze jest to, że odradza się ta nazistowska ideologia. Przesłanie sprawiedliwych wśród narodów świata rzuca światło na tę historię. Daje przykład tego, jak powinniśmy działać i jak powinniśmy działać dalej - podkreślił. 

 

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


OTWARTYM TEKSTEM (ODC. 204) - TOMASZ DUKLANOWSKI ZDRADZA KULISY GRODZKIGATE
Wczytuję komentarze...
Najnowsze