Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czyżby to był koniec wielkiej Przyjaźni?

P.P 12:24 3 stycznia 2020
CC BY 4.0
Od 1 stycznia dostawy ropy przez Rosjan na Białoruś, które płynęły rurociągiem Przyjaźni zostały wstrzymane – poinformował o tym białoruski koncern Biełnaftachim. Według strony rosyjskiej tranzyt przez Białoruś jest wciąż kontnuowany " w pełnym zakresie".

Białoruska rafineria pracuje na najniższym poziomie technicznym- o czym poinformował przedstawiciel Biełnaftachimu agencje Interfax-Zachód. Rafineria w Mozyryzu i Nowopłocku działają już tylko na zapasach surowców, które udało im się wcześniej zgromadzić.

 

Odbywają się wciąż rozmowy na temat podpisana kontraktu na najbliższy miesiąc- dodał rozmówca.

Potwierdził również, że " poszukiwane są alternatywy źródeł dostaw ze wszystkich kierunków".

 

Natomiast Rosjanie poinformowali agencje TASS, że tranzyt ropy na Białoruś odbywa się w "pełnym zakresie."

 

Nieudało się osiągnąć żadnego porozumienia w transporcie ropy na Białoruś, o czym 31 grudnia poinformowały władze Mińska i Moskwy.

 

Negocjacji na temat dostawy ropy na Białoruś towarzyszyły od wielu miesięcy ciągłe napięcia.

Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka dwukrotnie kontaktował się telefonicznie z Władimirem Putinem, a także z rosyjskim premierem i ministrem energetyki w tej sprawi, co nie przyniosło żadnych skutków.

 

Białoruski towar eksportowy jest uzależniony od dostawy surowca z Rosji, a w szczególności  rafinerie w Mozyryzu i Nowopłocku. Zakupy z innych źródeł niż rosyjskie są dalej możliwe, lecz nie byłyby opłacalne dla Białorusi.

 

Według agencji Routera "Moskwa i Mińsk nie mogą się porozumieć w sprawie ceny ropy, taryfy na tranzyt rosyjskiej ropy przez Białoruś, a także w sprawie rekompensat w związku ze stratami białoruskich rafinerii z powodu rosyjskiego manewru podatkowego". Powodują to zmiany podatkowego w Rosji w efekcie czego dochodzi do wzrostu ceny surowca dla Białorusinów.

 

Według nieoficjalnych informacji wstrzymanie przepływu naftowego płynącego przez rurociąg Przyjaźni pojawiło się od 1 stycznia.

Źródło: RMF 24, Reuter

Wczytuję ocenę...


KONIEC SYSTEMU (ODC.167/1) - SKĄD KWAŚNIEWSCY MAJĄ MILIONY?
Wczytuję komentarze...
Najnowsze