Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czytajmy wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Obchody 100. rocznicy urodzin poety

DW 14:18 23 stycznia 2021
Krzysztof Kamil BaczyńskiNarodowe Centrum Kultury
Trwają obchody setnej rocznicy urodzin poety i powstańca warszawskiego Kamila Baczyńskiego. Serdecznie zapraszamy do czytania jego utworów.

- Poezja Baczyńskiego żyje i jest ciągle wydawana. Naszym wspólnym obowiązkiem, szczególnie w tym roku, jest przypominanie i zachęcanie do sięgania po tę poezję - powiedziała Joanna Bancerowska, rzeczniczka Narodowego Centrum Kultury.

22 stycznia 1921 roku przyszedł na świat Krzysztof Kamil Baczyński. Od wczesnej młodości odznaczał się talentem literackim i plastycznym. Jego życie przypadło na czas drugiej wojny światowej. Był żołnierzem batalionów Armii Krajowej "Zośka" i "Parasol". Poeta zginął w Pałacu Blanka 4 sierpnia 1944 roku około godziny 16. Trafił go niemiecki snajper strzelający z gmachu Teatru Wielkiego.

Mimo zaledwie 23 lat życia zostawił po sobie wiele wierszy, które wydawane są do dzisiaj. Z okazji setnej rocznicy jego urodzin Sejm ustanowił rok 2021, rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

ba_01

Obchody roku Kamila Baczyńskiego będą odbywały się w całej Polsce.

- W ciągu całego roku będzie dużo wydarzeń. Inspirujemy również do czczenia naszego poety również przez programy dotacyjne, w ramach których realizowane są projekty różnego rodzaju instytucji kultury w całej Polsce. Chcę zachęcić do czytania jego wierszy i oglądania jego prac plastycznych. Bo niewiele osób wie, że Baczyński miał również taki talent. Jest to podobieństwo do Norwida, który go inspirował - zaznaczyła Joanna Bancerowska.

Źródło: Narodowe Centrum Kultury

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze