Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czym jest Bank Centralny i jakie pełni funkcje?

sm 10:37 26 czerwca 2019
Bank Centralny to instytucja odpowiedzialna za funkcjonowanie systemu bankowego oraz prowadzenie bieżącej polityki pieniężnej państwa. O funkcjach Banku Centralnego opowiada w najnowszym odcinku programu „Finansowe ABC” Paweł Szałamacha, członek zarządu Narodowego Banku Polskiego.

Za co odpowiada w Polsce Narodowy Bank Polski? „Podstawową funkcją NBP (Narodowy Bank Polski) jest trzymanie w ryzach inflacji i utrzymywanie wartości pieniądza polskiego. Również wspiera wzrost gospodarczy w kraju” – opowiada Paweł Szałamacha.

Jak w praktyce wygląda działanie takiego banku centralnego jakim w Polsce jest NBP? „Powołana Rada Polityki Pieniężnej ustala podstawowe stopy procentowe na comiesięcznych spotkaniach” – mówi Szałamacha i przywołuje bardzo ciekawy obraz obecnej kondycji polskiego pieniądza. – Dziś mamy ponad 220 mld. złotych w formie monet i banknotów w obiegu. Wartość pieniądza gotówkowego wzrasta w Polsce nawet szybciej, niż wynosi tempo wzrostu gospodarczego - wzrost 7-8 proc. rocznie, a gospodarka rośnie w tempie 4-5 proc. rocznie. Obecnie zastanawiamy się dlaczego tak się dzieje? Jedną z odpowiedzi może być nasza coraz silniejsza relacja gospodarcza z Ukrainą na każdym polu: turystycznym, handlowym czy rynku pracy. Polski złoty bardzo silnie tutaj zaistniał – mówi członek zarządu NBP.

W programie został poruszony ciekawy temat a mianowicie rola NBP jako pożyczkodawcy ostatniej szansy? – To jest bardzo interesujące zagadnienie. Właśnie rok temu mieliśmy z czymś takim do czynienia. Tradycyjnie banki centralne powstały, by emitować pieniądz, bić monetę i mieć na to przydzielony monopol, ale również kluczową rolą banku centralnego jest to, by działać jako czynnik ratunkowy w sytuacji kryzysu. Np. jeśli bank komercyjny ma problem z płynnością finansową, ale jest nadal wypłacalny, może wystąpić do banku centralnego, czyli NBP, o krótkoterminowy kredyt na podtrzymanie płynności. I tak było rok temu, gdzie dwa banki prywatne miały problemy i obywatele zaczęli wycofywać depozyty z tych banków. Wtedy banki zwróciły się do NBP o kredyt refinansowy, który już został przez nich spłacony w lutym tego roku – opowiada Szałamacha.

W programie jeszcze więcej ciekawych informacji o działalności banku centralnego w Polsce, który możecie zobaczyć na platformie YouTube kanału Telewizja Republika, a w sobotę 29 czerwca o 20:30 w Telewizji Republika.

Program „Finansowe ABC” powstał przy współpracy Narodowego Banku Polskiego.


Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - R. GROMADZKI - W. GADOWSKI - "UCIECZKA OD WOLNOŚCI"
Wczytuję komentarze...
Najnowsze