Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czy Trójmorze zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne?

kos 14:42 14 czerwca 2017
prezydent.pl
- Chcemy, by do idei Trójmorza Polska dokładała budowanie bezpieczeństwa energetycznego - mówił w środę prezydent Andrzej Duda na spotkaniu z przedstawicielami biznesu w Zagrzebiu. Polski prezydent zachęcał do zacieśnienia współpracy gospodarczej między Polską i Chorwacją.

 

Prezydent RP wraz z małżonką Agatą Kornahauser-Dudą od poniedziałku przebywają z wizytą w Chorwacji. We wtorek Andrzej Duda prowadził rozmowy m.in. z prezydent Kolindą Grabar-Kitarović i premierem Andrejem Plenkoviciem.

W środę prezydenci Polski i Chorwacji spotkali się z przedstawicielami biznesu. W jego trakcie Andrzej Duda podkreślał, że pomiędzy obu naszymi krajami nawiązały się liczne relacje biznesowe, które "rodzą bardzo dobre perspektywy".

Zaznaczył, że polscy przedsiębiorcy już teraz dzięki swoim działaniom realizują ideę Trójmorza. W tym kontekście prezydent Duda wymienił m.in. rozwój infrastruktury oraz budowę systemu bezpieczeństwa energetycznego, w tym gazoport w Świnoujściu.

- W tej chwili przygotowujemy się do stworzenia rurociągów, które umożliwią sprowadzanie do Polski gazu z szelfu norweskiego, co będzie dla Polski oznaczało całkowitą już dywersyfikację dostaw gazu w stosunku do naszego rocznego zapotrzebowania - tłumaczył Prezydent RP.

- To nie jest nasza ambicja (...), żeby zaspokoić własny rynek i zabezpieczyć siebie, my chcemy być także dostawcą bezpieczeństwa i w związku z tym chcemy także tworzyć zabezpieczenie dla naszych partnerów w Europie Środkowej – podkreślał prezydent Duda. - I stąd chcemy, aby do inicjatywy Trójmorza Polska ze swojej strony dokładała budowanie bezpieczeństwa energetycznego – dodał.

Prezydent przypomniał, że niedawno premier Beata Szydło podpisała z premierem Danii Larsem Rasmussenem memorandum w sprawie budowy gazociągu Baltic Pipe.
Andrzej Duda podkreślił również wagę zacieśniania relacji polsko-chorwackich. - Gorąco zachęcam przedstawicieli chorwackiego biznesu i przedstawicieli polskiego biznesu do tego, żeby tą współpracę intensyfikować - mówił.

Prezydent Kolinda Grabar-Kitarović wyraziła z kolei nadzieję, że efektem Forum Biznesowego będą „konkretne projekty między przedsiębiorstwami z Polski i Chorwacji, ale także z państwami trzecimi”.

Podkreślała konieczność rozbudowy infrastruktury energetycznej. Jak oceniła, rozbudowa tej infrastruktury pomoże państwom naszego regionu w osiągnięciu bezpieczeństwa energetycznego. - Bezpieczeństwo i suwerenność energetyczna są bardzo ważne dla naszej polityki i gospodarki – zadeklarowała pani prezydent.

Jak oceniła, stosunki dwustronne Polski i Chorwacji są wzorcowe, zastrzegła jednak, że wzajemne inwestycje są skromne, zwłaszcza ze strony polskiej. - Chorwacja ma Polsce wiele do zaoferowania, to dobry kierunek dla polskich inwestycji – przekonywała.

Na koniec swojej wizyty w Chorwacji prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornahuser-Dudą spotkali się przedstawicielami społeczności polskiej w tym kraju.

Źródło: prezydent.pl

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze