Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czy Polska wigilia znajdzie się na liście UNESCO?

kos 21:00 24 grudnia 2016
wikipedia / Przykuta / CC BY-SA 3.0
W rozmowie z WPROST Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zaapelował o wpisanie polskiej wigilii na listę UNESCO.

 

Prof. Jarosław Dumanowski jest historykiem wyżywienia, badaczem i popularyzatorem historii kuchni. Mamy szansę wpisać polską wigilię na listę UNESCO, a dokładnie na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, twierdzi prof. Dumanowski.

– To lista prowadzona przez UNESCO „w celu wyróżnienia na arenie światowej wybranych zjawisk kulturowych przekazywanych z pokolenia na pokolenie”. Mogą to być zwyczaje, tańce, opowieści. Na liście znajduje się 336 pozycji. Wśród nich żadnej polskiej – zauważył prof. Dumanowski.

– Jeśli chodzi o tradycje kulinarne, to najważniejsze, kompleksowe znaczenie dla naszej kultury i tożsamości ma wigilia Bożego Narodzenia. To nie tylko jedzenie – z jednej strony postne, z drugiej – wyszukane, urozmaicone, bogate, do tego opierające się na lokalnych produktach, przygotowywane w domu i wymagające dużego zaangażowania. To także przestrzeganie tradycji, budowanie wspólnoty. Ważna jest tu sfera duchowa i religijna. Co ważne, wigilię w tradycyjny sposób obchodzą w Polsce także osoby niewierzące. Wigilia jest więc ogólnonarodowa. Jest ponad podziałami – dostrzega Dumanowski.

Czy wigilia ma szansę znaleźć się na popularnej liście UNESCO?

Źródło: wprost.pl

Wczytuję ocenę...


Andrzej Duda zmienia Konstytucję -zakaz adopcji dzieci przez pary jednopłciowe
Wczytuję komentarze...
Najnowsze