Czy Polacy wiedzą, kim byli Żołnierze Wyklęci? Ponad 60 proc. wie [SONDAŻ]

Artykuł
Sondaż na zlecenie dystrybutora fulmu "Wyklęty" reż. Konrad Łęcki
Wikimedia Commons

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 1 marca, ale dopiero od 2011 roku. Z internetowego sondażu przeprowadzonego przez "SW Research" wynika, że ponad połowa Polaków wie, kim byli "Wyklęci". Blisko trzy czwarte respondentów uważa, że wiedzy na ten temat brakuje.

Prawie 60% respondentów zadeklarowało, że wie, kim byli Żołnierze Wyklęci. Co trzeci (30%) zetknął się z tym pojęciem, ale nie wie, co ono oznacza. Ponad połowa ankietowanych (54%) w odpowiedzi wspomaganej wskazała, że byli to członkowie polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Prawie co czwarty badany (23%) wskazał błędną odpowiedź.

– Czasem zdarza się, że ludzie kwestionują postawę Żołnierzy Wyklętych, mówiąc, że przecież i tak byli skazani na porażkę wobec przeważającego aparatu bezpieczeństwa, wspieranego przez NKWD. Ale to, że odżyło zainteresowanie nimi – szczególnie wśród młodych – świadczy o tym, że ofiara nie była pozbawiona sensu. Wierzę, że takie produkcje, jak ‘WYKLĘTY’ są potrzebne, bo szerzą wiedzę i budują dumę z naszej historii – mówił Marcin Kwaśny, współproducent filmu „WYKLĘTY„ i odtwórca roli Wiktora, którego postać była wzorowana na historii Hieronima Dekutowskiego i Zdzisława Brońskiego ”Uskoka”. Film Konrada Łęckiego wchodzi do kin 10 marca.

Najczęstsze spontaniczne skojarzenia z pojęciem ”Żołnierze Wyklęci” to: patrioci walczący o niepodległą Polskę, ruch antykomunistyczny, żołnierze, walczący po zakończeniu II wojny oraz podziemie. Co trzeci respondent nie potrafił jednak wskazać żadnych konotacji z tym pojęciem. Zdaniem zaledwie co dziesiątego z ankietowanych świadomość historii Żołnierz Wyklętych jest dostateczna, ale zdecydowana większość badanych (71%) uważa, że w polskim społeczeństwie brakuje wiedzy na ten temat.

wyk_670

Źródło: historia.org.pl, SW RESEARCH

Komentarze
Zobacz także
Nasze programy