Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czy plastik naprawdę jest zły dla środowiska?

sm 13:31 17 października 2019
fot. Shutterstock
Wyzwania i szanse, jakie stoją przed wszystkimi zainteresowanymi stronami w związku z koniecznością wdrożenia tzw. dyrektywy plastikowej (Single use plastic – SUP) do polskiego systemu prawnego to główny temat spotkania konsultacyjnego, które odbyło się 17 października 2019 r. w Ministerstwie Środowiska. W dyskusji z przedstawicielami branży opakowaniowej uczestniczył wiceminister Sławomir Mazurek.

Otwierając spotkanie wiceminister środowiska Sławomir Mazurek przypomniał, że dyrektywa SUP koncentruje się na zapobieganiu zanieczyszczeniu środowiska, szczególnie morskiego, odpadami powstałymi z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych oraz narzędzi połowowych zawierających tworzywa sztuczne. Dyrektywa ta stanowi także realizację działania zaplanowanego w ramach „Europejskiej strategii na rzecz tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym”.

Wiceminister Mazurek podkreślił, że do głównych postanowień dyrektywy należy m.in. wprowadzenie od 2021 r. zakazu obrotu produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych (takich jak: patyczki higieniczne, plastikowe sztućce, talerze, słomki, mieszadełka do napojów, patyki podtrzymujące balony, pojemniki na żywność ze styropianu, pojemniki i kubki na napoje ze styropianu, w tym ich zakrętki i wieczka) oraz wszystkimi produktami z oksydegradowalnych tworzyw sztucznych.

„Ponadto dyrektywa SUP od 2024 r. wprowadzi wymóg obrotu tylko takimi produktami jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, których zakrętki i wieczka wykonane z tworzyw sztucznych, będą trwale przymocowane do pojemników. Dodatkowo najpóźniej do 2025 r. wszystkie butelki plastikowe będą musiały być wykonane w minimum 25% z materiału pochodzącego z recyklingu, a w 2030 r. w 30%” – powiedział wiceminister.

„Dyrektywa plastikowa zakłada również wprowadzenie do 2025 r. obowiązku osiągnięcia 77% poziomu zbierania butelek na napoje o pojemności do 3 litrów, w stosunku do masy wprowadzonych butelek. Do 2029 r. poziom odzysku plastikowych butelek na napoje wyniesie 90%” – dodał.

Wiceminister Sławek Mazurek zaznaczył, że dyrektywa ta wprowadzi również obowiązek dostosowania do końca 2024 r. zasady rozszerzonej odpowiedzialności producenta dla wprowadzających produkty z tworzyw sztucznych do wymagań dyrektywy ramowej w sprawie odpadów.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze