Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czy czeka nas zima stulecia? IMGW przygotował prognozę [SPRAWDŹ]

PR 14:02 24 listopada 2019
pixabay
W mediach pojawiają się informacje - raz o ciepłej, raz o zimie stulecia. Specjaliści z Pracowni Prognoz Długoterminowych IMGW-PIB przygotowali własną prognozę by rozwiewając wątpliwości. Z komunikaty biura prasowego IMGW-PIB wynika, że grudzień, będzie z temperaturami powyżej normy na ten miesiąc, zaś styczeń i luty będą zimniejsze niż przeciętnie. Marzec w normie.

Eskperci z Pracowni Prognoz Długoterminowych IMGW-PIB przygotowali prognozę na całą zimę. 

 

GRUDZIEŃ 2019: Norma dla średniej temperatury powietrza w Polsce w grudniu to przedział od -2°C do 2°C, z prognoz IMGW-PIB wynika, że na przeważającym obszarze kraju temperatura w grudniu tego roku będzie powyżej normy.

Opady w grudniu, zarówno ich miesięczna suma jak i liczba dni opadowych, na przeważającym obszarze powinna być w normie lub powyżej normy, a to oznacza miejscami ponad 20 dni z opadem, głównie na północy i wschodzie kraju.

 

STYCZEŃ 2020: Norma dla średniej temperatury dobowej w styczniu to -4°C do 0°C na wschodzie kraju i -3°C do 2°C na zachodzie oraz w centrum. Według wyliczeń modelu w IMGW-PIB w styczniu należy spodziewać się średniej temperatury dobowej poniżej normy. 

Suma opadów oraz liczba dni z opadem w styczniu na przeważającym obszarze kraju powinna mieścić się w normie lub być powyżej normy. Najwięcej dni opadowych, powyżej 18, czeka mieszkańców południowo-wschodniej części kraju

 

LUTY 2020: Na przeważającym obszarze Polski średnia dobowa temperatura powietrza w lutym wyliczona z wielolecia mieści się w przedziale od -3°C do 2°C. Wiele wskazuje na to, że w 2020 r. w południowej połowie kraju luty będzie jednak chłodniejszy. Powyżej normy może być jedynie na Pomorzu Wschodnim, Warmii i Podlasiu.

Luty w większości kraju będzie mokry, jedynie na Pomorzu Wschodnim oraz Warmii opadów może być mniej niż przewiduje norma dla tego miesiąca. Największej liczby dni z opadem możemy spodziewać się na wschodzie kraju - podaje  biuro prasowe IMGW-PIB.

 

MARZEC 2020: Dla Polski w marcu średnia dobowa temperatura powietrza mieści się w przedziale od 1°C do 5°C, nieco niższa jest norma dla Kaszub i północno-wschodniej Polski: od 0°C do 3°C. Według prognozy IMGW-PIB na przeważającym obszarze kraju średnia temperatura powietrza w marcu 2020 r. będzie w normie, a prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest bardzo wysoki i dla dużego obszaru wynosi ponad 80%. 

 

IMGW zaznacza, że prognoza jest orientacyjna i dotyczy średniego przebiegu dla całego rejonu i danego okresu prognostycznego. Nie można wykluczyć wystąpienia lokalnych lub krótkotrwałych zjawisk ekstremalnych. Nie jest możliwy dokładniejszy opis przewidywanej pogody z tak dużym wyprzedzeniem - informują specjaliści z Pracowni Prognoz Długoterminowych IMGW-PIB

 

Czytaj także:

Uwaga! W części kraju marznący deszcz, gołoledź i mgła

Źródło: IMGW-PIB

Wczytuję ocenę...


Okiem Konserwatysty. Banery antyaborcyjne - felieton - Bawer Aondo - Akaa
Wczytuję komentarze...
Najnowsze