Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czemu Owsiak pomija temat swojej resortowej rodziny?

po 16:28 15 lipca 2015
Telewizja Republika
Tata Zbigniew – I sekretarz egzekutywy POP PZPR, mama Maria – urzędnik Prokuratury Wojewódzkiej w Gdańsku, brat Andrzej – członek Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. To najbliższa rodzina Jerzego Owsiaka, o której w udzielanych mediom wywiadach stara się on raczej nie wspominać.

– Wstajemy z bratem rano, świeci słońce i rodzice chyba z okazji Dnia Dziecka dają nam takie karabinki drewniane, w które się wkłada kijek z gumką, tym się strzela i to się przykleja – wspominał kiedyś w "Wysokich Obcasach" o swojej rodzinie Jerzy Owsiak. Organizatorowi Przystanku Woodstock nie zdarza się jednak komentować przeszłości zawodowej członków swojej rodziny. Przeszłość ta dla wielu mogłaby być bowiem poważnym zaskoczeniem.

Jak podaje Gazeta Polska, ojciec Jerzego Owsiaka już w 1945 roku zgłosił się do pracy w milicji. Zbigniew Owsiak mówił wówczas, że - robi to z zamiłowania. W kolejnych latach był on m.in zastępcą komendanta posterunku ds. polityczno-wychowawczych i naczelnikiem Wydziału II Biura Dochodzeniowo-Śledczego. Pełnił również funkcję I i II sekretarza egzekutywy POP PZPR.

Jego żona - Maria Owsiak - również pracowała w MO, w Wydziale I Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku, i jako urzędnik Prokuratury Wojewódzkiej w Gdańsku.

Wspomniany wyżej brat Andrzej był członkiem Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej. Organizacja ta była paramilitarną jednostką wspierającą komunistyczną milicję. Z archiwów IPN wynika, że w czerwcu 1972 roku Andrzej Owsiak złożył uroczyste przyrzeczenie "wiernie służyć ojczyźnie w realizacji zadań, do których została powołana Ochotnicza Rezerwa MO".

Temat pochodzenia z resortowej rodziny był przez Jerzego Owsiaka pomijany przez całe lata. Sprawa została nagłośniona dopiero dzięki publikacji książki "Resortowe dzieci", która obok rodziny Tomasza Lisa, Moniki Olejnik, czy Adama Michnika, odkrywa również historię najbliższych krewnych lidera WOŚP.

Źródło: Gazeta Polska

Wczytuję ocenę...


Jan Paweł II - O Solidarności
Wczytuję komentarze...
Najnowsze