Twoje punkty R
Zamknij [X]
Przykładowa wiadomość ...

Czarnecki: Polska już wzbudza ogromny szacunek i to nie tylko w Europie

am 13:00 29 października 2017
telewizjarepublika.pl
Gośćmi "Politycznej kawy" byli Grzegorz Jankowski, Adam Andruszkiewicz oraz Ryszard Czarnecki.

Pani Premier zapowiedziała zmiany w rządzie zapewniając, że stanowisko szefa rządu zostanie nietknięte, ale zapewne zmienią się ministrowie. Możemy być pewni słów premier? Kto dokona zmian?

– Unia Europejska żyje zmianą rządów w Austrii i Czechach. O rekonstrukcji rządu w Polsce się nie mówi. Wiedzą, że Jarosław Kaczyński jest w Polsce "playmakerem". Ma ogromne doświadczenie więc jest naturalnym, że to on może kandydować. Większa bądź mniejsza rekonstrukcja powinna  nastąpić w przeciągu trzech tygodni. Ja się do rządu nie wybieram, ktoś musi pilnować pana Tuska. Ostatnio  na przykład złożono zamówienie na 4000 butelek szampana na szczyt Rady Europejskiej co zbulwersowało opinie publiczną. - mówił Ryszard Czarnecki.

– Kiedy Prawo i Sprawiedliwość szło do wyborów, wszyscy zaakceptowali, że premierem będzie pani Szydło. Społeczeństwu odpowiada taki układ, że naczelnym państwa będzie lider partii rządzącej, Jarosław Kaczyński. Jest rekordowe poparcie dla PiS-u, ale tak jak pani premier mówi, można przegrać z samym sobą. Wysokie poparcie nie jest raz na zawsze. Być może warto wymienić ministra zdrowia. Uważam, ze higieniczna rekonstrukcja jest potrzebna - skomentował Grzegorz Jankowski.

– Wydaje mi się, że są pewne aspekty do poprawienia. Przede wszystkim mam na myśli politykę zagraniczną. Funkcjonują dobre projekty, ale porządek w placówkach dyplomatycznych powinien być zrobiony jak najszybciej, o czym z resztą mówił sam prezes Kaczyński. Należy poprawić komunikacje z młodymi ludźmi. Dzisiejsi studenci to przyszła elita państwa polskiego. Z nimi trzeba rozmawiać. Nie można ich zostawić samych, potrzebujemy łącznika miedzy młodymi a rządem - dodał Adam Andruszkiewicz.

Co dzisiaj wymaga poprawy?

– Na pewno służba zdrowia. Nadal występują ogromne kolejki. Z dzieckiem do pediatry czeka się mnóstwo czasu. Druga sprawa to poczucie sprawiedliwości. Przy braku reform, obywatele nie mają poczucia, że jakakolwiek sprawiedliwość się dzieje - odniósł się Grzegorz Jankowski.

– Byłem dwukrotnie ministrem konstytucyjnym więc znam mechanizmy z dwóch rządów. Zmorą lat ubiegłych była Polska resortowa. Każdy z ministrów się okopywał, każdy strzegł tylko swoich przywilejów i wpływów. Nie chciałbym by Polska resortowa w jakikolwiek sposób zawisła nad nami - powiedział Ryszard Czarnecki.

Propozycje najszybszych zmian w Polsce

– Uważam, że zmian potrzebuje szkolnictwo wyższe. Wiem o propozycji pana Gowina, ale mimo wszystko brakuje mi kropki nad i. Brakuje mi również kilku elitarnych akademi, zawierania kontraktów z młodzieżą. Po elitarnym kształceniu pracowaliby w służbie dla Polski. To pozwoliłoby natychmiast wyzbyć się komunistycznych pozostałości  - podsumował Adam Andruszkiewicz.

Wizerunek Polski w Unii Europejskiej po dwóch latach rządów Prawa i Sprawiedliwości

– Polska już wzbudza ogromny szacunek i to nie tylko w Europie. Błyskawiczna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach zaowocowała wizytą władz Chin w Polsce. Dzięki tej polityce Niemcy nie są już pośrednikiem medialnym między USA i Europą . Nasze stosunki są o wiele pięter wyżej, aniżeli miało to miejsce za rządów PO-PSL. Jesteśmy atakowani, bo postrzegają nas jako lidera regionu. Stajemy się coraz bardziej konkurencyjni. Jeśli chodzi o politykę zagraniczną to Polska zrobiła krok milowy - podkreślił Ryszard Czarnecki.

Źródło: Telewizja Republika

Wczytuję ocenę...


W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Wczytuję komentarze...
W PUNKT - Ardanowski: Żywności w Polsce nie zabraknie! Rozpłochowski: Opozycja straszy śmiercią
Najnowsze